Kişisel Web Blog

DuckDuckGo, harita servisi için Apple ile iş birliğine gitti

16.01.2019
115
DuckDuckGo, harita servisi için Apple ile iş birliğine gitti
DuckDuckGo, harita servisi için Apple ile iş birliğine gitti

Gizliliğe tartı veren bir arama motoru olan DuckDuckGo, yeni bir iş birliği ile karşımıza çıktı. Google‘ın en önemli rakiplerinden biri olan DuckDuckGo, platformundaki harita servisleri için Apple’ın harita servisi olan Apple Maps‘i kullanacağını açıkladı. Yapılan anlaşmaya tarafından DuckDuckGo’nun mobil ve masaüstü versiyonlarında yerel harita sonuçlarını Apple Maps sunacak.

DuckDuckGo arama motorunun adres ve lokal arama sonuçları için varsayılan sağlayıcı olacak olan Apple Maps, aratılan yerler ile ilgili ekstra bilgiler de sunacak. Konu ile ilgili bir yorumlama da yapan DuckDuckGo, Apple Maps ile birlikte gelişmiş adres aramaları, ilave görsel özellikler, gelişmiş uydu görüntüleri ve sürekli güncellenen haritalar gibi özelliklere sahip olacaklarını belirtti.

MapKit JS kullanılacak

Yapılan anlaşmanın finansal detaylarının paylaşılmadığını ve anlaşmanın adamakıllı rahat olduğunu da ekleyelim. Laf konusu iş birliği için Apple’ın WWDC 2018 konferansında tanıttığı ve az önce beta sürecinde olan MapKit JS teknolojisinin kullanılacağını da belirtelim.

Apple ile yapılan iş birliğinden önce DuckDuckGo’nun o kadar çok ayrı servisi benzer anda kullandığını da ekleyelim. DuckDuckGo’nun harita servisi için kullandığı sağlayıcılar aralarında OpenStreetMap, Bing, Here Maps ve Google gibi kayda değer servisler yer alıyor.

Bambaşka entegrasyonlar da kullanacak

Yenilenen harita deneyiminin tamamının Apple göre sağlanacağını da bildiren DuckDuckGo, başarılı bir harita deneyimi sunmak için bambaşka entegrasyonlar da sağlayacak. Bu entegrasyonların başında ise Yelp geliyor. Herhangi bir bireysel bilgi saklamadıklarını ve paylaşmadıklarını gösteren DuckDuckGo sözcüsü, Apple Maps’in de bu bilgileri saklamadığını belirtti.

Apple Apple Maps DuckDuckGo

Favorilere Ekle

ETİKETLER: , ,
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Hasan ZANBAK Copyright © 2018 - All rights reserved