Kişisel Web Blog

Dijital yayıncılık ve telemetri sektörlerine odaklanan teknoloji firması: KLE

11.02.2019
112
Dijital yayıncılık ve telemetri sektörlerine odaklanan teknoloji firması: KLE
Dijital yayıncılık ve telemetri sektörlerine odaklanan teknoloji firması: KLE

Dijital yayın ve telemetri belli başlı sektörlerini odağına alan ve AR-GE çalışmalarını yürüten bir teknoloji firması olan KLE Bilgi Teknolojileri A.Ş., kendi geliştirdiği ekipman, yazılım ve hizmetleri üretiyor. 2017 başından itibaren ürünlerinin ihracatına başlayan KLE, gelirlerinin yüzde 45’ini dış pazarlardan sağlıyor.

2018 yılı başından itibaren kendi geliştirdiği ürünleri markalaştırma ve şirketleştirme stratejisini benimseyen KLE, merkez ofisinden inkübasyon fonksiyonunu yürütüyor. KLE’nin yayınlık sektöründe e-ticaret sitesi olarak etkinlik bildiren kidega.com ile IoT konusunda faaliyet bildiren yokaya.com almak üzere ticarileştirilmiş iki markası bulunuyor. Kidega.com’un öbür bir şirket olarak, 2019 yılının birincil çeyreğinde şirketleşerek Karaköy lokasyonunda kendi ofisine geçmesinin planlanlandığını da belirtelim.

2007 yılında kurulan KLE, 2012 yılında anonim şirkete dönüşerek Kle Data Teknolojileri A.Ş. ünvanını aldı. Emre Tufan Emekli ve Raif Ipek kadar kurulan ve yönetilen KLE 41 şahsiyet ekibiyle faaliyet gösteriyor.

10 yılı aşkın süredir AR-GE faaliyetlerinde ve ardından ticarileştirilen markalarda, server altyapısında AWS Cloud, programlama dili olarak php/laravel, node.js, veritabanı olarak MySQL MongoDB, aramada Elastic Search, Cache, Session Management: Redis kullanılıyor. Mobil kullanım geliştirme süreçlerinde ise Objective C/Swift, Java/Kotlin dillerinde native geliştirme yapılıyor. Continuous Integration ve Continuous Deployment süreçlerinde de Jenkins, Kubernetes, Docker, Jira kullanılan öteki araçlar olarak öne çıkıyor. Tüm sürecin agile yazılım metodolojilerinden Scrum metodolojisiyle yönetildiğini, 2 haftalık sprintler olarak planlandığını belirtelim. İhracat ve kalite süreçlerinde ise tüm dünyada geçerliği yer alan CE ve diğer kalite belgeleri ile belgelendirme işlemleri tamamlanıyor.

Kidega.com’a günlük 20 bin ziyaret

İnkübasyon aşamasında çıkan ve ticarileştiren KLE markalarından Kidega ve Yokaya’nın 2018 yılı içerisinde önemli yol kat ettiğini de belirtelim. Kidega’nın 12 ay gibi bir süre günde 20 bin ziyaret, 1500 paket gönderimine ve 100 bin üyeye ulaştığını da hatırlatalım. IoT sektöründe etkinlik belirten Yokaya ise, 2018 yılı içerisinde 5 bin etkin kullacı sayısına ulaştı. Ağırlıklı olarak araç emniyet pazarında etkinlik gösteren Yokaya, kendi üretimi olan 3G modem ve telemetri donanımları bir uçtan bir uca Romanya’dan Nepal’e değin öbür ülkelere donanım ihraç eden bir marka oldu.

ABD’den 10 milyon 500 bin TL yatırım

ABD merkezli bir yatırım fonundan 10 milyon 500 bin TL’lik yatırım aldığını belirtelim. Ayrıca Kidega’nın şirketleşme aşamasında 2019 yılının birincil çeyreğinde 2. tur yatırım planlaması da yapılıyor. Üç bambaşka gelir modeli yer alan KLE’de gelirler, diğer firmalara yazılım ve teçhizat satışı ve ihracat, bilhassa yayınlık sektöründe hizmet ihracatı ile Kidega ve Yokaya markalarındaki perakende satışlar olarak karşımıza çıkıyor.

KLE 2019 hedefini, büyümesini korurken ihracat oranını şirket cirosunun yüzde 50’sinin üstüne içeri almamak olarak açıklıyor.

Emre Tufan Emekli Kidega KLE Raif Ipekli Yokaya

Favorilere Ekle

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Hasan ZANBAK Copyright © 2018 - All rights reserved