Kişisel Web Blog

Coda Automation: Verimlilik ve dosya yönetimine otomasyon yaklaşımı

28.01.2019
109
Coda Automation: Verimlilik ve dosya yönetimine otomasyon yaklaşımı
Coda Automation: Verimlilik ve dosya yönetimine otomasyon yaklaşımı

Verimlilik uygulamalarına hayatında çoğu kez yer veren geliştiriciler, otomasyon yaklaşımına sahip Coda Automation’a da bir baht devretmek isteyebilir. Dokümanların Minecraft’ı olarak anılan Coda, Automation özelliğiyle dosya yönetimi sürecini otomasyona bağlayarak verimliliği artırıyor.

Coda’daki öteki dosya formatlarıyla düzenli bir şekilde çalışan Coda Automation, tabloları, sıraları ve emoji sliderları otomasyona bağlamanızı sağlıyor. Coda Automation tamamen Coda’daki dosyalarınızın görümünü değiştirebilmenizin ötesinde Coda’nın Packs eklentilerini kullanarak dosyaların içeriklerini değiştirebiliyorsunuz.

Kurulduğu günden beri esneklik ve çözüme odaklanan Coda, Automation sürümü ile jurnal işlerinizin belli bir kısmını otomasyonla listeden elemenize imkan tanıyor. Bu konuda bir kaç örnek saptamak icabında; Coda Automation ile bir ekipten diğerine otomatik olarak görev atayabiliyorsunuz. Aynı şekilde ekibin üstünde çalıştığı bir yazılımda bulduğu bir “bug” ın dosyalaması halinde, projenin sahibine otomatik olarak görev atanıyor.

Bunların yanı sıra Coda Automation, haftalık takım toplantısı öncesinde her hafta aynı kişilere slack üzerinden hatırlatma yapabiliyor. ya da bir resim çekimi öncesinde müşterinize otomatik olarak hava durumunu mesaj atabiliyor. Bitkileri sulama veya ihtiyaçları tamamlama gibi ofisin operasyonel işlerinde ise Coda Automation, otomatik hatırlatamalar tanımlamakta kullanılabiliyor.

aynı zamanda dokümanınızı kullanım alanına göre dokümanları responsive yapabileceğinizi ve özelleştirebileceğinizi de söyleyelim. Genelde bunun için kod yazmak durumunda olan yazılım geliştiriciler, Coda Automation ve Packs kullanarak tek satır kod yazmadan dokümanlarını istedikleri gibi şekillendirebiliyor.

Coda Automation kullanımı

Coda’da Automation özelliğini kullanmak için otomasyonlar panelini açarak yeni bir kaide oluşturmanız gerekiyor. Otomasyon kuralları ise “When” ve “Then” elde etmek üzere iki kısımdan oluşuyor. When otomasyona ne vakit çalışacağını söylerken, Then, otomasyona ne yapacağını söylüyor.

başlangıçta geçtiğimiz aylarda deneme edilen bu özellik, test sürümünde zeka platformdaki çoğu geliştiricinin ilgisini çekti. Örneğin New York merkezli medya şirketi Cheddar’ın işlem ekibinden Peyton ve Jen ‘Clip Articles’ otomasyonu oluşturarak editoryal ekibin tayin tahsis, içerik taslağı oluşturma, içeriği düzenleme ve yayın sürecini kendi içerik sistem yönetimi içerisinde yönetmesini sağlıyor. Yazarlar içerikleri teslim ettiğinde, editörler otomatik olarak göreve atanıyor ve kendilerine tekrar otomatik olarak bilgilendirme mesajı gönderiliyor.

Bu konuda bir diğer misal ise büyük bir açık hava perakendecisinde Açık Hava Programları Eğitmeni olan Ben Lee’den geliyor.Tüm hafta baştan başa Coda üstünde alıştırma saatlerini kaydeden Ben Lee, bu dosyayı her hafta otomatik olarak işverenine mail atabiliyor. Böylece her hafta baştan e-posta ve çizelge oluşturmanın iş yükü ortadan kalkmış oluyor.
Siz de Coda’da da bu örneklere aynı otomasyonlar oluşturmak istiyorsanız Automation starter kit dosyasına göz atabilirsiniz.

coda Coda Automation

Favorilere Ekle

ETİKETLER: ,
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Hasan ZANBAK Copyright © 2018 - All rights reserved