Kişisel Web Blog

Çocukların dijital güvenliği için DQ Enstitüsü ve Turkcell’den oyunlaştırılmış eğitim platformu

28.01.2019
101
Çocukların dijital güvenliği için DQ Enstitüsü ve Turkcell’den oyunlaştırılmış eğitim platformu

Turkcell, internet çağının gereklilikleri ışığında daha bilinçli ve sorumlu çocuklar yetiştirilmesi amacıyla, dijital vatandaşlık eğitiminin verileceği manâlı bir eğitim hamlesi başlattığını duyurdu. Bu saldırı dahilinde DQ Enstitüsü işe iş birliğine dışarı giden Turkcell, Dijital Akıl DQ‘yu Türkiye’de kullanıma sunuyor.

Bugün gerçekleşen basın toplantısına “dijital akıl” kavramının yaratıcısı ve DQ Enstitüsü Kurucusu Güney Koreli bilim insanı Dr. Yuhyun Park ile Turkcell Genel Müdürü Kaan Terzioğlu’nun yanı sıra Turkcell’in Akıl Gücü zarfında BİLSEM meslek birliğinde eğitimleri desteklenen 200 kadar öğrencinin katıldığını da ekleyelim.

8-12 yaş arası öğrencilere karşın olarak hazırlanan programla birlikte çocuklar oyunlaştırılmış eğitim platformunda, dijital dünyadaki tehlikelerin farkına varacak, fırsatları ise daha iyi değerlendirebilecek ve kendilerini korumayı öğrenebilecekleri. DQ uygulamasının hem iOS hem de Android platformu için mevcut durumda olduğunu da belirtelim.

OECD (Ekonomik İşbirliği ve Yeniden Yapılanma Örgütü), IEEE (Elektrik Elektronik Mühendisleri Enstitüsü) ve WEF (Dünya Ekonomik Forumu) göre dijital okuryazarlık ve yetenekler konusunda dünya standardı olarak kabul edilen DQ eğitim platformunun, çocukların oyun oynayarak dijital kimlik kazanmasına olanak vereceğini belirtelim.

Akıllı cihazların yalnızca 10 yıldır hayatımızda olduğunu ve şu an 10 yaşında olan çocukların bu teknolojiyi deneyimleyen birincil kuşak olduğunun altını çizen Turkcell Genel Müdürü Kaan Terzioğlu, dijital dünya ve teknolojinin çocuklar için olağanüstü fırsatların yanı sıra bir takım riskleri barındırdığını da dile getirdi.

Dijital Zeka (DQ) kavramının yaratıcısı Güney Koreli bilim insanı Dr. Yuhyun Park ise toplantıda DQ’nun manâlı özelliklerine değinerek oyun tabanlı bir eğitim sistemi olan DQ’nun çocuğun dijital zekasını ölçümlediğini ve bununla birlikte keza aileleri keza de okulları eğitim sürecinin içine dahil ettiğinin altını çizdi.

8 konu üzerine odaklanan DQ, Dijital Yurttaşlık Kimliği, Ekran Süresi Yönetimi, Siber Despotluk Yönetimi, Siber Güvenlik Yönetimi, Dijital Empati, Dijital But İzi Yönetimi, Eleştirel Düşünme ve Mahremiyet Yönetimi gibi alanlarda öğrencilere muavin olacak. Dilerseniz DQ uygulamasını Android için buradan, iOS için ise buradan indirebilirsiniz.

DQ DQ Enstitüsü Turkcell

Favorilere Ekle

ETİKETLER: , ,
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Hasan ZANBAK Copyright © 2018 - All rights reserved