Kişisel Web Blog

Çin’e gizli belgeleri satan Apple çalışanı casusluk suçlaması ile tutuklandı

05.02.2019
92
Çin’e gizli belgeleri satan Apple çalışanı casusluk suçlaması ile tutuklandı
Apple 2019 yılında neler tanıtacak?

Apple’ın sürücüsüz otomobil projesi olan Project Titan üstünde çalışan 200 çalışanı ile yollarını ayırdığını ve projeyi sonlandırmaya hazırlandığını sizlere aktarmıştık. Geçtiğimiz Kasım ayında ise bir Apple çalışanı casusluk suçlaması ile aleyhinde karşıya kalmıştı.

İkinci casusluk suçlaması

Söz konusu çalışanın suçlandığı konu ise Apple’ın sürücüsüz araba projesi olan Project Titan’ın önemli bilgilerinin Çin’deki şirketlere yasa dışı yollar ile satılması. Bugün ortaya çıkan haberlere kadar ise ikinci bir Apple çalışanı FBI kadar casusluk ile suçlandı.

Paylaşılan bilgilere göre FBI, Jizhong Chen isimli Apple çalışanını Çin merkezli şirketlere bilgi satış ve casusluk suçlaması ile tutukladı. Jizhong Chen’in Project Titan ile ilgili bir alanda diğer bir Apple çalışanı kadar resim çekerken yakalandığını da ekleyelim.

Bu durumun gerisinde bir tahlil başlatan Apple, Jizhong Chen’in bireysel bilgisayarını, yüzlerce doküman ve şirket binası içindeki fotoğrafları inceledi. Belgelerin araştırılmasının arından Jizhong Chen’in Apple’ın rakibi konumunda olan bir şirkete tatbik yaptığı da ortaya çıktı.

Paylaşılan bilgilere tarafından yetkililer Jizhong Chen Çin’e gitmeden yalnızca bir gün önce yakalanarak tutuklandı. Teknolojilerini korumayı çok ciddiye aldıklarını açıklayan Apple, FBI ile birliği içinde olduklarını da dile getirdi. FBI’ın konu ile ilgili herhangi bir izah etme paylaşmadığını da ekleyelim.

Son olarak ortaya meydana çıkan bu durumun Project Titan’ın sonlandırılması ve 200 çalışan ile yolların ayrılması ile ilgili bir bağlantısı olup olmadığı konusunda ise herhangi bir veri paylaşılmadığını da ekleyelim.

Apple Project Titan Sürücüsüz otomobil

Favorilere Ekle

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Hasan ZANBAK Copyright © 2018 - All rights reserved