Kişisel Web Blog

Boom Supersonic’e 100 milyon dolar yatırım geldi

07.01.2019
105
Boom Supersonic’e 100 milyon dolar yatırım geldi
Boom Supersonic’e 100 milyon dolar yatırım geldi

Sizlere başta 2016 yılında tanıttığımız süpersonik gezgin uçağı projesi Boom, 100 milyon dolar Süratli B yatırımı aldığını açıkladı. Denver merkezli teşebbüs geçen yıllar içerisinde ticari bir süpersonik yolcu uçağı üretme konusunda çalışmalarını sürdürürken, şu anda de kayda değer bir yatırım almayı başardı.

Emerson Capital önderliğinde gerçekleşen yatırımda, Y Combinator, Caffeinated Capital, SV Angel, Sam Altman, Paul Graham, Ron Conway, Michael Marks ve Greg McAdoo gibi isimler de yer aldı. Boom Supersonic daha önce ciddi niyet mektupları almıştı. Uçak projesinin ilerledikçe bu aldığı yatırımları da yükseltmesi ve daha ciddiye alınır bir ülkü gelmesi bekleniyor. Özellikle Boeing ve Airbus gibi küresel rakiplerin bulunduğu, Çin ve Rusya’da yöresel rakiplerin bulunduğu uçak projeleri içerisinde ayrı bir kategoride yarışan Boom, Mach 2.2 hıza çıkacak bir süpersonik gezgin uçağı için çalışıyor.

Dıştan baktığımızda ve yatırım ilgisini de gördüğümüzde Boom için işlerin iyi gittiğini tahmin etmemiz muhtemel. Boom CEO’su Blake Scholl‘un yaptığı açıklamarda uçağın idareli özelliklerine dikkat çekildi. Süpersonik bir gezgin uçağının para kazanabilmesi için hesaplı yapıya sahip olması gerekirken, Scholl yaptığı açıklamada süpersonik uçaklarının koltuk başı ücretlerinin bugün bir Business Class uçuş ile hemen hemen benzer olacağını ve hesaplı olarak yolcular için de erişilebilir olması hedeflediklerini açıkladı.

Overture adını alan uçağın XB-1 kısaltma adıyla kullanılan ve 1:3 boyutlandırılmış bir prototiğinin bu sene içerisinde testlere başlanacağı belirtildi. bu vesileyle Boom’un süpersonik yolcu uçağının iç tasarımına dair birincil görüntüler de geldi. Tek koridorlu ve çift sıra tekli koltuklardan oluşacak olan oturma düzeni uyarı çekti. Oldukça minimal bir tasarım çizgisinin etken olduğu uçak 55 kişi kapasiteli olacak.

Hemen Şimdi hiçbir uçak üretmemiş olmasına karşın yatırımcılardan rağbet gören Boom’un bir diğer bahsedilmesi gereken özelliği de şimdiden bazı havayollarından sipariş alması. Boom’un süpersonik uçağı, Virgin Group ve Japan Airlines‘dan 30 uçaklık ön siparişi çoktan almış durumda.

Blake Scholl Boom Japan Airlines Virgin Group

Favorilere Ekle

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Hasan ZANBAK Copyright © 2018 - All rights reserved