Kişisel Web Blog

Apple’ın Samsung’la televizyon özelinde iş birliğine gitmesi ne anlama geliyor?

08.01.2019
112
Apple’ın Samsung’la televizyon özelinde iş birliğine gitmesi ne anlama geliyor?

Geçtiğimiz günlerde sürpriz bir karar bölge Apple, iTunes kütüphanesinin yeni cins Samsung akıllı televizyonlar ile birlikte kullanılabileceğini açıklamıştı. Kısacası eğer yeni tür bir Samsung akıllı televizyona sahipseniz iTunes tarafından sunulan dizi, film ya da tv şovlarını televizyonunuz aracılığı ile tüketebileceksiniz.

iTunes desteğinin sadece 2018 yılında kullanıma sunulan ve 2019 yılında kullanıma sunulması planlanan yeni tür Samsung zeki televizyonlar için sunulduğunu da belirtelim. bununla beraber bu televizyon modelleri Apple’ın kablosuz stream standardı olan AirPlay 2 desteğine de sahip olacaklar.

CES 2019’dan rol çaldı

Dışardan muhalif gibi görünen iki firmanın böyle bir meslek birliğine gitmesi teknoloji dünyası açısından oldukça iyi bir karar olsa da çeşitli soru işaretlerinin doğmasına da niçin oluyor. Öncelikle bu haberin dünyanın en önemli teknoloji fuarlarından biri olan ve Apple’ın katılmadığı CES 2019‘dan (Consumer Electronics Show) hemen önce duyurulması oldukça manidar.

Tüm teknoloji dünyası CES 2019’a yoğunlaşmışken Apple, böyle bir haberi duyurarak dikkatleri tekrar üstüne çekmiş oldu. Bu anlaşmadaki birincil soru işareti Samsung’un zeki televizyonlarının iTunes kullanıcılarının verilerini peşine düşüp takip edip edemeyecekleriydi. Sonuçta Apple’ın emniyet konusuna odaklanan bir firma olduğunu unutmamak gerekir.

Apple tarafından yapılan açıklamaya kadar Samsung’un akıllı televizyonları iTunes kullanıcılarının verilerin takip edemeyecek. Fakat iTunes’un Samsung’un akıllı asistanı olan Bixby ile entegre bir şekilde çalışacağını da aktaralım. İkinci soru işareti ile Samsung’un akıllı televizyonunda çalışacak olan iTunes uygulamasını kimin geliştireceği.

Samsung’un akıllı televizyonları firmanın kendi üretimi olan Tizen işletim sistemini kullanıyor. Apple’ın içinde Tizen işletim sistemi için başvuru formu geliştiren bazı mı var yoksa iTunes’un Tizen uygulamasını Samsung mu geliştirecek bu konu hakkında herhangi bir veri paylaşılmadı.

Gelelim 3. soru işaretine. iTunes’un ve AirPlay 2 desteğinin Samsung akıllı televizyonlara gelmesinin arkasında bu televizyonlara sahip olan kullanıcılar niçin Apple TV satın alsınlar? Kısacası Apple, bu hamlesi ile potansiyel Apple TV müşterilerini kaybetmiş oldu.

Gelelim son ve başlıca kayda değer olan sorumuza. Apple niçin iTunes desteği de olan ve ayrıntılarıyla kendi yazılımını kullanan bir televizyon üretmiyor? Apple’ın rakipleri olan Roku ve Amazon dağıtılmış meslek birlikleri ile aynı çözümler geliştirdiler. Lakin Apple, kendi televizyonunu üretmek yerine Samsung televizyonlar için iTunes desteği sağlamayı yerinde görüşmüş gibi görünüyor. Bu soruların cevaplarına ulaştıkça detayları sizlere aktarmaya devam edeceğiz.

AirPlay 2 Apple iTunes Samsung

Favorilere Ekle

ETİKETLER: , , ,
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Hasan ZANBAK Copyright © 2018 - All rights reserved