Kişisel Web Blog

Apple’ın 2018 yılında satın aldığı veya anlaşma yaptığı şirketler

25.12.2018
160
Apple’ın 2018 yılında satın aldığı veya anlaşma yaptığı şirketler

Teknoloji devi Apple, son dönemde Microsoft’la birlikte piyasa değeri odağında gündeme geliyor. Apple’ın piyasa değeri ara sıra Microsoft’un altında kalsa da şirketin genele baktığımızda ilk sırada yer aldığını belirtelim. 2018’in son günlerine girmişken, piyasa değeri bu denli yüksek olan Apple’ın 2018’de hangi şirketleri satın aldığını ve bu şirketler hakkında bilgilerimizi sizler için sıraladık.

Buddybuild

Ocak ayının başında, Apple’ın kullanım geliştirme hizmeti Buddybuild’i satın aldığı bilgisini sizlerle paylaşmıştık. Buddybuild, kullanıcı geribildirim platformu olarak hizmet veren, iOS geliştirme için bölüştürme ve entegrasyon araçlarına odaklanan Vancouver merkezli bir şirket. Satın almanın ardından, Buddybuild ekibi iOS topluluğunun tamamı için geliştirici araçlar oluşturmak üzere Apple’daki Xcode mühendislik grubuna katıldı. Satın almanın hedefi, Apple’ın Xcode gelişim platformunu desteklemekti.

Silicon Valley Veri Science

Bloomberg , 19 Ocak’ta Apple’ınSilicon Valley Data Science adlı bir şirketten bir bilgi uzmanı ekibini aldığını açıklamıştı. Girişim, daha büyük şirketlere tahminlerini, operasyonel etkinliklerini ve alıcı ilişkilerini geliştirmek için veri analizi sağlamaya odaklanan bir şirket olarak tanımlanıyor. Bu da Apple kadar tamamen satın alınmadığı halde şirketin Silicon Valley Data Science’dan ekipleri işe aldığını ortaya koyuyor. İşe alınanlardan birinin ise şirketin CEO’su olduğu söylendi. Apple göre kiralanan Silicon Valley Veri Science çalışanlarının, şirkette değişik reklamlarla ilgili girişimlerde analitik sağlayıcısı olarak tahsis yaptıkları söyleniyor.

Texture

Apple, 12 Mart’ta popüler dijital dergi distribütörü Texture’ı satın aldığını doğruladı. O sırada satın alma konusunda açıklama yapan Apple’dan Eddy Cue, Apple’ın Texture ile güvenilir kaynaklardan kaliteli gazetecilik yapmasına ve dergilerin kullanıcılar için hoş tasarlanmış ve göz alıcı hikayeler üretmeye devam etmesine müsade verdiğini söyledi. 2019 baharında Apple’ın Texture’ı odağına alan yeni bir gazetecilik uygulamasını yayına alacağını da hatırlatalım.

Akonia Holographics

Satın almalar açısından gürültüsüz geçen bir yazın arkasından, Reuters başlangıçta 29 Ağustos’ta, Apple’ın Akonia Holographics olarak bilinen artırılmış realite gözlükleri için lensler yapmaya odaklanan bir girişimi satın aldığını açıkladı. 2012 yılında kurulan Akonia Holographics, artırılmış hakikat gözlükleri için teknolojiler ve sergilerle ilgili yaklaşık 200 berat aldı. Fon için minimum 11,6 milyon dolar topladı, oysa Apple’ın şirkete ne dek ödediği kesin yok. Apple’ın Akonia Holographics’i devralması, artırılmış realite gözlükleri ya da bir cins kulaklıklı mikrofon seti üzerinde çalıştığını ortaya koyuyor.

Shazam

Apple’ın Shazam’ı satın alacağı bilgisi başta 2017’nin Aralık ayında açıklanırken, 24 Eylül 2018’e değin Avrupa’daki düzenleyici kaygılar sebebiyle anlaşmanın resmi olarak kapatılmadığı belirtilmişti. Apple, Shazam’ın bütün kullanıcılar için reklamsız olacağını söyleyerek 400 milyon dolarlık anlaşmanın tamamlandığını da duyurmuştu. Apple’ın bu satın almayla ilgili olarak iOS ve Apple Music’teki Shazam entegrasyonuna neler ekleyeceği henüz belli yok. Oysa süre ilerledikçe daha fazla şey öğreneceğimizi söyleyebiliriz.

Spektral

Doğrusu ilk olarak Aralık 2017’de gerçekleşen Spektral satın alması, 10 Ekim 2018’e dek ortaya çıkmadı. İnsanları ve nesneleri dijital olarak yönlendirmek için yazılım konusunda uzmanlaşmış bir Danimarkalı teşebbüs olan Spektral’ın 30 milyon dolar karşılığında satın aldığını söyleniyor. Ancak bu bilginin Apple kadar onaylanmadığını da belirtelim. Apple’ın Spektral’ı satın almasının fazla sayıda nedeni var. Teknolojisi iOS’taki kamera uygulamasına, keza klipler, Final Cut Pro ve iMovie gibi uygulamalara uygulanabiliyor, bu da Apple’ın uygulamalarına gelişmiş özellikler ekliyor.

Dialog

Uzun zamandır Apple’ın tedarik zincirinin bir parçası olan yarı geçirgen bir şirket olan Dialog da Apple’ın bu sene satın aldığı şirketlerden biri. 10 Ekim’de Apple ve Dialog, uzun yılları kapsayan bir anlaşmayı duyurdu. Apple, anlaşmanın bir parçası olarak 300 milyon dolar peşin ödeme yapacak ve önümüzdeki üç sene baştan başa 300 milyon dolarlık satın alma sözleşmesi ödeyecek. Apple buna ek olarak yaklaşık 300 Dialog çalışanını da işe aldığını duyurdu. Apple ve Dialog arasındaki anlaşmanın 2019’un birincil yarısında kapanması bekleniyor.

Asaii

15 Ekim’de, Apple’ın gelecekteki hit sanatçıları çizelgeden on hafta önce tanımlayabildiğini bahis eden bir müzik analitiği şirketi olan Asaii’yi satın aldığı bilgisi paylaşıldı. Ancak Apple’ın Asaii’yi satın almadığı, ama girişimin kurucularını işe aldığı bildirildi. Apple’ın işe aldığı üç kurucunun Apple Music’te Asaii’ye aynı bir meslek yapıp yapmayacağının emin olmadığını söyleyebiliriz. Çünkü Apple Music’te halihazırda Apple Music for Artists adı aşağı bir çözümleme platformu bulunuyor.

Silk Labs

20 Kasım’da, Apple’ın kamera gibi tüketici donanımlarına sığabilecek kadar hafif bir yazılım üzerine odaklanan Silk Labs’i satın aldığı açıklandı. Anlaşma muhtemelen yılın başlarında tamamlanacağı düşünülüyor. Silk Labs, 2015 yılında üç eski Mozilla çalışanı tarafından, bununla beraber kullanıcı gizliliğini koruyan hafif bir yapay akıl yaratma nedeniyle kuruldu. Apple bu kapsamda suni zekayı gizliliğe öncelik verecek şekilde kullanmayı savunuyor.

Platoon

Apple’ın 2018’deki son satın almalarından ilki iki hafta önce gerçekleşen Platoon satın alması oldu. Platoon, 2016 yılında Apple’da 15 yıldan pozitif süredir çalışan Denzyl Feigelson göre kuruldu. Müziği odağına alan girişimi Asaii’deki işe alımlarla özdeşleştirmek muhtemel görünüyor.

sonuç olarak Apple’ın 2018’de yapay zekayı ve Apple Music’i odağına alan satın almalar gerçekleştirdiğini söyleyebiliriz. Apple’ın 2018’deki önemli ticari teklifleri aralarında Texture ve Shazam’ın devralınmasının yanı sıra, Dialog’la yaptığı 600 milyon dolarlık uzlaşma da yer alıyor. bununla beraber, daha ufak satın almalar Apple’ın verilere, analitiklere ve yapay zekaya alaka duyduğunu gösteriyor.

Akonia Holographics Apple Asaii Buddybuild Dialog Platoon Shazam Silicon Valley Data Science Silk Labs Spektral Texture

Favorilere Ekle

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Hasan ZANBAK Copyright © 2018 - All rights reserved