Kişisel Web Blog

Apple, Türkiye de dahil olmak üzere iPhone fiyatlarını düşürecek

30.01.2019
120
Apple, Türkiye de dahil olmak üzere iPhone fiyatlarını düşürecek
Piyasa değeri 6 ayda yüzde 33 düşen Apple’ı bu sürece götüren detaylar

Bir süredir gelişmekte olan ülkelere satmak yapmakta zorlanan Apple, Ocak ayının ilk günlerinde 15 yıl sonradan birincil defa gelir beklentisini düşürürerek herkesi şaşırtmıştı. Piyasa değeri 6 ayda yüzde 33 oranında düşen Apple, uluslararası piyasada karlılığı düştükçe fiyatlandırma politikasını her yerde düşünmeye başladı.

Şimdiye dek yaşadığı gelişmelerden Çin gibi pazarları sorumlu tutan şirketin, iPhone fiyatları da bu çeyrekte yıldan yıla yüzde 15 düşüş gösterdi. Tim Cook verdiği bir röportajda, şirketin ABD açık havada telefon satışlarının her yerde değerlendirdiğini belirtti. Fiyatı devretmek için çoğunlukla ABD dolarını temel alan Apple, bunun uluslararası olarak daha yüksek fiyatlara yol açtığının farkında olan.

CEO Tim Cook röportajda konuyla ilgili şu ifadelere yer verdi:

Yabancı para birimlerine ve ardından bilhassa geçtiğimiz yıl baştan başa iPhone ücretlerinin yükselmesiyle zayıflayan pazarlara baktığınızda durumu açıkça görüyorsunuz.Ve bu nedenle Ocak ayına girdiğimizde ve bu pazarların bazılarındaki makroroekonomik durumları değerlendirdiğimizde, bu bölgelerdeki satışlara yardımcı olması umuduyla daha orantılı olan bir yıl önceki yerel fiyatlara dönmeye karar verdik.

Türkiye’de 700 milyon dolarlık kayıp

giderken değerlendirme süresince Çin pazarının ötesinde Apple’ın özellikle kur farkının yüksek olduğu ülkeleri de mercek altına aldığını belirtelim. Bu ülkelerden biri de bu yıl ciddi bir kur farkıyla karşılaşan Türkiye. Aralık ayında bir önceki yıla tarafından Dolar karşı yüzde 33 bedel kaybeden Türk Lirası, Apple’ın bir önceki yıla tarafından 700 milyon dolar satış kaybına yol açtı. Apple’ın Türkiye’de fiyat düşürmesi dünya genelinde en ucuz yapmayacaktır, maksimum indirimde ABD fiyatlarına eşitleyecektir. Bu dengeleme bile yurt dışından telefon alanların her yerde Türkiye’den alıma dönmesi demektir.

Benzer şekilde Apple’ın Japonya pazarında da zoruluklar yaşadığını belirtelim. Apple’ın ülkedeki satışları bir önceki yıla oranla yüzde 5 düşerek 6.9 milyar dolara geriledi.

yine de Apple’ın yaşadığı bu düşüşte idareli nedenlerin ötesinde mobil aygıt konusundaki üretim kalitesinin küresel olarak yükselmesinin de etkisi var. Geçmişte yeni özellikler için her iki yılda bir mobil cihaz değişimi yapan kullanıcılar, bundan böyle satın aldıkları cihazları daha uzun zaman kullanabiliyorlar. Bir De Huawei ve Xiaomi gibi doğulu markaların, gelişmekte olan ülkelerdeki yükselişi de Apple’ın satışlarındaki düşüşle yakından ilintili.

Apple iPhone Tim Cook

Favorilere Ekle

ETİKETLER: , ,
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Hasan ZANBAK Copyright © 2018 - All rights reserved