Kişisel Web Blog

Apple Music, Spotify Wrapped gibi yıllık bazda kişiye özel analiz yapmaya başladı

27.12.2018
183
Apple Music, Spotify Wrapped gibi yıllık bazda kişiye özel analiz yapmaya başladı

Yılın en sevilen dönemlerinden biri, özellikle müzikseverler için Spotify‘ın her yılın son ayında yayınladığı şahsi listeler ve analizler oluyor. Spotify’ın Wrapped adı verilen bu özelliği ile kullanıcılar yıl içinde en çok dinlediği 100 şarkıyı, en çok dinlediği grupları, müzik türlerini ve kendine özel çoğu kategoriyi görebiliyor. Geçtiğimiz dönemde Apple Music‘te olmayan bu özellik, derhal Apple Music kullanıcıları için de faal edildi. Ama özelliğin Apple Music’in kendi içerisinden çıkmadığını, ekstra bir başvuru formu olarak yayınlandığını da belirtelim.

Apple Music için NoiseHub‘ın geliştirdiği uygulamanın adı, anlamını tamamiyle veren: “Music Year in Review” olarak açıklandı. Apple Music ve Spotify’ı kıyasladığımızda Music Year in Review’un daha genel bilgiler verdiğini söylemek mümkün. Örneğin; Spotify geniş detaylı bilgiler sunarken, Apple Music en sevdiğiniz sanatçıyı kulak vermek için kaç dakika harcadığınız, bir numaralı favorileriniz de dahil edinmek üzere en iyi beş şarkınız ve sanatçınız, bu yıl en çok dinlediğiniz nesil gibi bilgiler veriyor.

Kısacası Apple Music, Spotify’da olduğu gibi kişiye özel listeler oluşturmuyor. Ama bu özelliğin bile Apple Music kullanıcıları için büyük bir başkalaşım olduğunu söyleyebiliriz. Zira kullanıcıların Music Year in Review’dan önce bu kategorileri görebilecekleri bir alan bulunmuyordu.

Music Year in Review nasıl kullanılır?

Apple Music kullanıcısıysanız ve takvim analizinizi öğrenmek istiyorsanız ilk olarak size NoiseHub’dan bir e-posta gelmiş olması gerekiyor. E-postanın gönderileceği adres isterseniz tek kullanımlık bir adres de olabiliyor. NoiseHub, verilerinizi kaydetmek için sizden izin istiyor. Akabinde Apple Music erişimi sağlanıyor ve sonradan başlangıçta en iyi sanatçınızla geçirdiğiniz zamanı, ikinci olarak yılın 1 numaralarını (cins, artist ve şarkı), üçüncü olarak da ilk beş şarkınızı ve birincil beş sanatçınızı içeren üç grafiği görüntüleyebiliyorsunuz. Dilerseniz grafikleri Instagram ya da Twitter’da da paylaşabiliyorsunuz.

Samir Shekhawat ve Alex Santarelli‘nin müşterek kurduğu bir teşebbüs olan NoiseHub tarafından geliştirilen Music Year in Review’u bu linkten bedava olarak indirebilirsiniz.

Apple Apple Music Music Year in Review NoiseHub Spotify

Favorilere Ekle

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Hasan ZANBAK Copyright © 2018 - All rights reserved