Kişisel Web Blog

Apple, Face ID ve Touch ID’nin aynı iPhone üzerinde kullanılma fikrini patentledi

25.12.2018
196
Apple, Face ID ve Touch ID’nin aynı iPhone üzerinde kullanılma fikrini patentledi

Apple son dönemde çıkardığı iPhone ve iPad’lerde önce Touch ID, daha sonra da Face ID’yi denedi. Her ne kadar Touch ID özelliklerinin kaldırılması ve Face ID‘nin gelmesi müşterilerin bir seçeneği olmasa da, muhtemelen Apple için ikisini de benzer cihaza hazırlamak belirtilmiş bir maliyeti beraberinde getirecekti. Fakat acilen Apple yaptığı patent başvurusuyla birlikte kullanıcılara iPhone’larda alternatif sunacak gibi gözüküyor. Bu Nedenle gelecek dönemde Apple cihazlarında keza Touch ID seçeneği ayrıca de Face ID özelliklerini görmemiz mümkün olacak.

Patently Apple adlı site kadar sızdırılan habere kadar, Apple’ın Avrupa Berat Ofisi’ne yaptığı kullanım sonuçlandı. Bu Nedenle Apple farklı biyometrik düzeltme özelliklerini benzer telefona koyabilecek. aynı zamanda Apple’ın aynı patentlere akıllı telefonlarının yanına zeki saat ibaresi eklemesi, Face ID ve Touch ID özelliklerinin Apple Watch’lara da geleceği ihtimalini yükseltti. Apple’ın gelecekteki mahsul çizgisinde Face ID ve Touch ID destekli Watch’lar da görmemiz olası.

Apple her ne dek Touch ID için bugün “Home” butonu üzerindeki bir algılayıcı aracılığıyla çalışsa da, bundan sonraki süreçte Apple’ın ekran üstünden Touch ID desteği sunacağı tahmin ediliyor. Zaten bu patentin de ona yönelik olarak alındığı tahmin ediliyor. Huawei Mate 20 RS Porsche isimli telefonda ise bu özellik var, yani kullanıcılar parmak izi okuyucu özelliğini telefonun ekranı üzerinden parmaklarını okutarak deneyimleyebiliyor.

Apple’ın her ne kadar daha önce Touch ID’yi iyice terk edeceği ile ilgili dedikodular ortaya çıksa da, bu adımla birlikte Apple belki de önümüzdeki sene çıkartacağı ürün çizgisinde bu ikili kombinasyona her tarafta yer verebileceği ortada. bununla birlikte yapılan testlerde Touch ID’nin yerini bölge Face ID’nin daha yavaş kaldığı kanıtlanmıştı. İki özelliğin karşı taraf olarak değerlendirilmesi ne dek doğru olur agnostik lakin gelecek modellerde ikisinin de sunulmasının müşteriye ekstra emniyet (mesele parmak izinizi okuturken bununla birlikte üstelik yüz taraması yapılarak düzeltme) ve seçim yapma şansı sunacak.

Apple Face ID Touch ID

Favorilere Ekle

ETİKETLER: , ,
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Hasan ZANBAK Copyright © 2018 - All rights reserved