Kişisel Web Blog

Apple CES 2019’a özel olarak hazırladığı billboard ile Las Vegas’ın dikkatini çekti

07.01.2019
130
Apple CES 2019’a özel olarak hazırladığı billboard ile Las Vegas’ın dikkatini çekti
Apple CES 2019’a özel olarak hazırladığı billboard ile Las Vegas’ın dikkatini çekti

Tüm dünyada alıcı elektroniği denilince akla gelen en büyük fuar CES bu yıl da her yıl olduğu gibi yeni yılın ilk gündem maddelerinden biri olmayı başardı. Öyle çok markanın reformcu ürünlerini tanıttığı, duyurular gerçekleştirdiği keza ticari hem de gösteri gücü fazla yüksek olan fuara Apple bugüne kadar hiç katılmadı.

Apple her ne değin Las Vegas’taki fuara katılmıyor olsa da, verdiği bir reklamla çokça konuşuldu. Las Vegas’a gelen ziyaretçiler, gördükleri Apple reklamına şaşırdı. Çünkü büyük kasaba genel olarak fuara katılan markaların reklamlarıyla süslenir. Ama Apple reklamındaki daha alçak metin bambaşkaydı. Apple, “Vegas’ta olan Vegas’ta kalır” sözüne göndermede bulunarak “iPhone’unuzda olan, iPhone’unuzda kalır” diyerek kendi gizlilik politikalarına atıfta bulundu.

Reklamın amacı ise aslında Google ve Amazon’u maksat alıyordu. Son dönemde Amazon’un sesli asistanı Alexa ve Google’ın işletim sistemi Android’in ismi bir takım mahremiyet skandalları ile anılmıştı. Apple, fuara katılmamasına rağmen tüketici elektroniği meraklılarına sağlam bir mesaj saptamak istedi ve mahremiyet konusunda Apple’ın iPhone’unun kullanıcı gizliliğine verdiği önemi vurguladı.

Apple bu kampanyayı “one shot” olarak anılan bir şekilde yalnızca tek bir yerde ve tek bir somut billboard formatında bir binaya yaptığı giydirme ile gerçekleştirdi. Dolayısıyla kampanyanın hem yöresel hem de yöresel olarak sınırlı kalması söz konusuydu. Oysa Apple’ın böyle bir hamle yapması, Apple’ın bütün dünya basınında dikkatleri üzerine çekmesine sebep oldu. Las Vegas’taki katılımcılar da Apple’ın fuara bile katılmamasına rağmen böyle bir reklam yapmasına ayrıca şaşırdı ayrıca de Apple’ın reklamı yaptığı gönderme nedeniyle katılımcıların da ilgisini çekmeyi başardı.

Apple ces CES 2019 iPhone

Favorilere Ekle

ETİKETLER: , , ,
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Hasan ZANBAK Copyright © 2018 - All rights reserved