Kişisel Web Blog

Apple, 2020 yılında LCD ekran paneli kullanmayı bırakabilir

23.01.2019
101
Apple, 2020 yılında LCD ekran paneli kullanmayı bırakabilir

iPhone X modeli ile OLED ekran paneli kullanmaya da başlayan Apple, 2020 yılından itibaren LCD ekran paneli kullanmayı bırakabilir. Geçtiğimiz Eylül ayında iPhone XS, XS Max ve XR modellerini tanıtan Apple, iPhone XS ve XS Max modellerinde OLED, yerinde fiyatlı XR modelinde ise LCD ekran paneli kullanmıştı.

Bugün Wall Street Journal tarafından paylaşılan bir habere kadar Apple, önümüzdeki yıldan itibaren LCD ekran paneli kullanmayı adamakıllı bırakacak. Bu durumun esas nedeni ise OLED ekran panelleri ile daha esnek ekran tasarımları yapılabilmesi. Hatırlatmak gerekirse LCD kullanan XR modeli XS ve XS Max modellerine oranla daha kalın çerçevelere sahipti.

Bu haber Apple’ın 2020 yılında kayda değer tasarım değişiklikleri ile karşımıza çıkacağının bir göstergesi de olabilir. Bloomberg geçtiğimiz Nisan ayında Apple’ın kıvrımlı ekrana sahip iPhone modelleri üretebileceğini aktarmıştı. LCD ekran panellerini kullanmayı bırakmaya hazırlanan tek firmanın Apple olmadığını da ekleyelim.

Bir dönem zeki telefon pazarının hakimi olan LCD ekran panelleri OLED’in yükselişi ile birlikte eski popülerliğini kaybetti. Günümüzde o kadar çok amiral gemisi akıllı telefon modeli LCD yerine OLED ekran panelleri kullanmayı seçim ediyor. Son olarak geçtiğimiz Mart ayında Apple’ın kendi MicroLED ekranlarını üretmeye başlayabileceğini de sizlere aktarmıştık. LCD teknolojisine alternatif olması beklene MicroLED ekran teknolojisi OLED ekran panellerine oldukça benziyor.

Apple iPhone LCD OLED

Favorilere Ekle

ETİKETLER: , , ,
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Hasan ZANBAK Copyright © 2018 - All rights reserved