Kişisel Web Blog

Apple, 2019 yılında Hindistan’da üst segment iPhone modellerinin üretimine başlayacak

28.12.2018
231
Apple, 2019 yılında Hindistan’da üst segment iPhone modellerinin üretimine başlayacak
Apple’ın 2018 yılında satın aldığı veya anlaşma yaptığı şirketler

Apple 2019 yılında, Foxconn ile birlikte Hindistan’da üstteki segment iPhone modelleri üreteceği bilgisini paylaştı. Apple’ın halihazırda 2017’den beri Hindistan’da üretim yaptığını belirtelim. CNBC‘nin haberine göre, teknoloji devi Apple 2019 yılı itibarıyla Hindistan’daki üretim kapasitesini birazcık daha artırmayı planlıyor. Apple’ın bu doğrultuda tekrar uzun süredir kendisine imal ortaklığı yapan Foxconn’un Hindistan’daki koluyla çalışacağı belirtiliyor.

Apple, Hindistan’da iPhone üretimine iPhone SE ile başlamış, arkasından bu yılın başlarında iPhone 6s‘i de Hindistan’da üretmeye başlamıştı. Şimdiyse iPhone X gibi daha üst derslik modellerin de Hindistan’da üretileceği söyleniyor. Bu üretim hamlesinin Apple için epeyce mantıklı olduğunu söyleyebiliriz. Zira Hindistan hükümeti, son yıllarda yurt dışından gelen zeki telefonlar için yüksek gümrük vergileri uyguluyor.

Ancak bunun yanında, ülkedeki üretimi özendirme adına da yurt dışından gelen akıllı telefon parçalarından daha düşük gümrük vergisi alınıyor. Yüksek gümrük vergisinden kurtulmak için iPhone SE ve iPhone 6s’i Hindistan’da üreten Apple bu defa şansını premium telefon modelleri için deneyecek. Çünkü geçmiş dönemdeki üretimlerden sonra teknoloji devi, ürünlerin Hindistan’daki satışlarından hoşnut kalmamıştı.

Foxconn, çalışmalarını ülkenin güneyindeki Tamil Nadu eyaletinin Sriperumbudur kasabasındaki büyütülecek fabrikasında gerçekleştirecek. Tesisin genişletme çalışmaları için 356 milyon dolar yatırım yapılacağı da söylentiler arasında. Yatırım ile birlikte 25 bin civarında kişiye meslek imkanı sağlanacağı düşünülüyor. Yayınlanan raporda ülkede üretilen telefonların yurt dışına ihraç edilip edilmeyeceğine dair bir veri yer almıyor. Şirketin bu yılın başlarında ülkede zeki telefon pazarında ayakta kalmak için stratejisini yenilediği de iletiliyor.

Apple Hindistan iPhone

Favorilere Ekle

ETİKETLER: , ,
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Hasan ZANBAK Copyright © 2018 - All rights reserved