Kişisel Web Blog

Apple 15 yıl sonra ilk defa gelir beklentisini düşürdü

03.01.2019
114
Apple 15 yıl sonra ilk defa gelir beklentisini düşürdü

Genelde yüksek kazanç beklentileri ve başarılı parasal çeyrek sonuçları ile karşımıza meydana çıkan Apple, 2019 yılının ilk çeyreğindeki gelir beklentilerini düşürdüğünü açıkladı. Bugün Apple yatırımcılarına gönderdiği bir mektup ile açıklamalar yapan Apple CEO’su Tim Cook, 2019 yılının birincil çeyreğine dair gelir beklentilerini düşürdüklerini duyurdu.

2019 yılının ilk çeyreğindeki gelir beklentilerini Çin pazarındaki düşüş ve iPhone satışlarının beklenenin aşağıda kalması sebebiyle düşürdüklerini de ileten Tim Cook, tüm dünyadaki özellikle de Çin‘deki idareli yavaşlamayı öngöremediklerini paylaştı.

Yapılan araştırmalara göre Çin’deki zeki telefon satışlarına baktığımızda geçtiğimiz yıllara oranla Apple’ın önemli bir düşüş yaşadığını da görüyoruz. Şu lahza için Çin’de en fazla akıllı telefon satan 5. firma olan Apple, geçtiğimiz yıllarda pazar payını yüzde 15 seviyelerine kadar çıkarmıştı. 2018 yılının 3. çeyreğinde ise Apple’ın Çin’deki pazar payı yüzde 9‘a kadar geriledi.

Counterpoint araştırması

Beklenti 84 milyar dolara düşürüldü

Apple’ın 2019’un ilk çeyreği için birincil etapta belirlediği kazanç beklentisi 89 ile 93 milyar dolar seviyelerindeydi. Yapılan açıklama ile birlikte bu kazanç beklentisi 84 milyar dolar olarak değiştirildi. Bu olayı önemli kılan en büyük etmen ise Apple’ın fazla uzun zamandır başta gelir beklentisini düşürüyor olması.

Apple en son 15 sene önce bir çeyrek finansal sonuçları için gelir beklentisini düşürmüştü. Gelir beklentisinin düşürülmesi kararına iPhone satışlarının beklentinin aşağıda kalması ve dünyadaki ekonomik yavaşlama gibi bahaneler üretilse de Apple’ın geçmişe nazaran kuvvet zamanlar geçirdiği bir hakiki. Konu ile ilgili yeni detayları sizlere aktarmaya devam edeceğiz.

Apple iPhone Tim Cook

Favorilere Ekle

ETİKETLER: , ,
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Hasan ZANBAK Copyright © 2018 - All rights reserved