Kişisel Web Blog

Angela Ahrendts, Apple’dan ayrılıyor

06.02.2019
100
Angela Ahrendts, Apple’dan ayrılıyor

Birleşmiş Milletler, geçtiğimiz Dünya Kadınlar Günü’nü özel bir konu ile kutladı. “Women in the Changing World of Work: Planet 50-50 by 2030” başlığı altında, adından da anlaşılacağı üzere 2030 yılına değin meslek gücündeki cinsiyet dağılımının eşitlenmesi hedefleniyor.

Özellikle geleceğin toplumlarının inşa edilmesinde kaldıraç olan teknoloji dünyasında bayan çalışan oranı oldukça düşük. Nedenlerini ise bir başka yazımızda belirtmiştik. Apple, Microsoft veya Facebook gibi dünyanın en büyük şirketlerinde bile tablo fazla da öbür değil. Zira Facebook‘ta her 10 kişiden yalnızca 2.8’i önderlik sıfatını omuzlarken, bu şart Google‘da 2.5, Apple‘da 2.9 olarak karşımıza çıkıyor.

Konu kadın liderliğine geldiğinde Apple bugünlerde kayda değer bir kadın yöneticiyi kaybediyor. Şirketin Perakendeden sorumluluk sahibi Kıdemli Başkan Yardımcısı (VP) Angela Ahrendts, Nisan ayı itibariyle görevinden ayrılıyor. Takriben 8 yıl her tarafında Burberry’de CEO görevini üstlenen Ahrendts’in, 2013’de Apple’a aktarma olacağı açıklanmıştı. 

Ahrendts, bilhassa Apple’ın bedensel mağazalarının imaj yenileme çalışmalarını yönetmişti. Apple’a kadar şirketten ayrılma nedeni ise yeni kişisel ve profesyonel nedenler. Ahrendt’in yerini neyse fakat yine bir kadın idareci alıyor. Ama bu bayan yönetici sayısının yeniden azalacağını gösteriyor. 1988 yılında Apple’a katılan ve şimdilerde İnsan Kaynaklarından Sorumlu Kıdemli Başkan Yardımcısı görevini yürüten Deirdre O’Brien, bu görevin yanı sıra Ahrendt’in unvanını da alacak.

Angela Ahrendts Apple

Favorilere Ekle

ETİKETLER: ,
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Hasan ZANBAK Copyright © 2018 - All rights reserved