Kişisel Web Blog

Amazon’un, PillPack ve Ring’i ne kadara satın aldığı yayımlandı

05.02.2019
103
Amazon’un, PillPack ve Ring’i ne kadara satın aldığı yayımlandı
Amazon’un, PillPack ve Ring’i ne kadara satın aldığı yayımlandı

Konu satın alımlara geldiğinde geçtiğimiz sene adından 6 farklı şirkete yatırım yapmakla laf ettiren Amazon’un en dikkat çeken girişimleri şüphesiz Ring ve PillPack’ti. Biri konut güvenliği diğeri dijital sağlık konusunda hizmet veren girişimlerin ortak noktalarından biri satın alım miktarları. Teknoloji devi, bu iki girişimi bünyesine katabilmek için hatırı sayılır paralar ödedi.

Kaynaklar geçtiğimiz Şubat ayında Ring’i satın bölge Amazon’un 1 milyar dolardan artı nakit parayı gözden çıkardığını belirtmişti. Fakat gerçek meblağ Amazon’un SEC raporunda çıktı. Raporda, Ring için yaklaşık 839 milyon dolar ödendiği belirtiliyor.

Ring ile şirket özellikle zeki zil konusunda Google ve Apple ile rekabet etmede fayda sağlamayı hedeflerken, Amazon Hardware Event‘te Ring’e ait yeni bir ürün tanıtmıştı. Satın alımdan kısa sonra tanıtılan yeni mahsul Amazon‘un bu konuda ne değin süratli olmak istediğinin de bir göstergesiydi.

öte taraftan geçtiğimiz Haziran ayında PillPack ile el sıkışan Amazon, internetten reçeteli hap satışı açılmak için dev bir adım atmıştı. Rapora tarafından Pillback 753 milyon dolara Amazon’un oldu. Satın alma ile Amazon dijital kanallardan ilaç dağılma sektörüne girerken, Jeff Bezoff de büyük bir isteğini yerine getirmiş oldu.

Bugüne döndüğümüzde ise Amazon, 2019’da, her ikisi de Amazon Web Hizmetleri bulut birimi yoluyla şimdiye kadar iki satın alma işlemi yaptı. Bunlardan biri Vancouver merkezli TSO Logic, diğer ise merkezi İsrail’de bulunan bir yıkım kurtarma şirketi olan CloudEndure.

Anlaşmaların finansal şartları az önce açıklanmasa  da analistlerin,  Amazon’un 2019 satın almalarına yönelik bir takım tahminleri var. Geekwire’a tarafından Susquehanna analisti Jack Micenko, Amazon’un emlak alanındaki “veri birliklerine” erişebilmek için Seattle merkezli  emlak komisyonculuğu girişimi Redfin‘i satın almasını önerdi. 

Amazon’un 2018 yılında Ring ve PillPack’in yanı sıra More, Tapzo, Sqrrl ve OpenSCG’yi kendi şirketine kattı. Teknoloji şirketi şu asıl kadarki en büyük yatırımını 2017’de Whole Foods’u  13,7 milyar dolara satın alarak yapmıştı.

Amazon PillPack Ring

Favorilere Ekle

ETİKETLER: , ,
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Hasan ZANBAK Copyright © 2018 - All rights reserved