Kişisel Web Blog

Amazon Türkiye’yi ilk 3 ayında ne kadar kullanıcı ziyaret etti?

13.02.2019
103
Amazon Türkiye’yi ilk 3 ayında ne kadar kullanıcı ziyaret etti?
Piyasa değeri 6 ayda yüzde 33 düşen Apple’ı bu sürece götüren detaylar

Google iPhone’un varsayılan arama motoru olarak konumlanmak için milyar dolar ödemeye devam ediyor. Hatırlarsanız geçtiğimiz yıllarda Google’ın keza iPhone ayrıca de Safari’de varsayılan arama motoru olarak yer elde etmek için milyar dolarlık anlaşmalara imza attığını aktarmıştık. Goldman Sachs Apple’ın gelecek yıl Google ile yaptığı anlaşmalardan 12.2 milyar dolar kazanç elde edeceğini ön görüyor.

Google’ın finansal raporunu inceleyen Goldman Sachs analisti Rod Hall, Google’ın 2018’de Apple’a TAC kısaltmasıyla da bilinen “trafik satın alma maliyeti” adı aşağıda 9.46 milyar dolar ödeme yapmış olabileceğini öne sürüyor.

Hall, TAC büyümesi yavaşlasa da Goldman tahminlerine kadar Google’ın Apple’a yaptığı ödemelerin gelecek yıl 12.2 milyar dolar’a 2021’de ise 15.6 milyar dolara çıkacağı ön görülüyor.

Bunun yanı sıra Hall, Apple’ın yakın zamanda yatırımcıların odağını Hizmetleri üzerinden sağlanan kazanç akışına çektiğini söylüyor. Bu kazanç akışı ise TAC’in App Store’dan kazanılan yüzde 15 ile yüzde 30’luk payların ve Apple Music gibi abonelik servislerinden alınan aylık ücretlerin birleşiminden oluşuyor. Apple yöneticileri yatırımcılarla gerçekleştirilen konuşmalarda bu gelirlere odaklanıyor.

Goldman ise Pazartesi yayınladığı notta şu ifadelere yer veriyor:

“TAC çalışmamızı Dedektör Tower’daki App Store verileriyle birleştirerek, TAC ve Apple’ın tatbik mağazası indirme payının 2018’de Hizmetler gelirlerinin yüzde 51’ini ve hatta Hizmetler brüt karlarının da yüzde 70’inden daha büyük bir bölümünü temsilcilik ettiği sonucuna vardık”

Bu noktada Apple’ın 2018 finansal raporunda Apple Hizmetleri’nin 37 milyar dolar topladığını belirtelim. Yatırımcılar ise bu büyümenin Apple’In toplam kazanç büyümesine katkıda bulunacağını umut ediyor.

öte yandan Goldman analistleri, Apple’ın bu hedefe ulaşabilmesi için yeni içerik abonelikleri oluşturması gerektiğini öne sürüyor. Bu zarfında Apple’ın çevrimiçi videolar, dergiler ve depolama hizmetleri için yeni abonelik oluşturması bekleniyor.

Apple

Favorilere Ekle

ETİKETLER:
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Hasan ZANBAK Copyright © 2018 - All rights reserved