Kişisel Web Blog

Amazon, Microsoft’u geride bırakarak en değerli halka açık şirket oldu

08.01.2019
115
Amazon, Microsoft’u geride bırakarak en değerli halka açık şirket oldu

E-ticaret devi Amazon, ABD’nin halka açık en kıymetli şirketi ünvanını beş haftadır ilk sırada olan Microsoft‘un elinden aldı. Amazon’un borsa değeri Wall Street’te yüzde 3’ün üstünde prim yaparak 797 milyar dolara çıktı. Şirketin değerinin bu yıl içinde yüzde 20 artarak 1 trilyon dolara çıkabileceği açıklandı.

Borsa değeri tek seansta yüzde 3,44 oranında artarak 796 milyar 800 milyon dolara yükselen Amazon, bir ay önce Apple‘i geçerek birinci sıraya yükselen Microsoft’un 783 milyar 400 milyon dolarlık borsa değerini de bu nedenle geride bırakmış oldu. Microsoft, sekiz yıldır dünyanın en kıymetli şirketi olan Apple’ı 27 Kasım’da geçmişti. Tüm bunların akabinde ise teknoloji devlerinden Apple, en kıymetli şirketler sıralamasında dördüncülüğe geriledi.

Piyasa değeri 6 ayda yüzde 33 düşen Apple’ı bu sürece götüren detayları da geçtiğimiz günlerde sizlere aktarmıştık. Açıklanan verilere baktığımızda ise Apple için olumsuz olan bu sürecin Amazon için olumlu olduğunu anlatmak mümkün. Fakat şirketlerin piyasa değerlerinin her an değişkenlik gösterebileceğini belirtmekte de menfaat var.

Google’ın çatı şirketi Alphabet’in piyasa değeri dünkü borsa işlemlerinin ardındaki 740 milyar dolara çıkarken, Apple’ın değeri ise 694 milyar dolara düştü. Apple’ın Ekim’de yükselen hisseleri, iPhone satışlarının beklenenin aşağıda kalması sebebiyle o tarihten bu yandan yaklaşık yüzde 33 bedel kaybetmişti. Apple geçen hafta 15 yıl aradan sonra satış tahminlerini ilk olarak revize etmek zorunda kalmış, yılın son çeyreği için 89 milyar dolar olan ciro beklentisini 84 milyar dolara çekmişti.

Amazon Apple Microsoft

Favorilere Ekle

ETİKETLER: , ,
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Hasan ZANBAK Copyright © 2018 - All rights reserved