Kişisel Web Blog

Amazon, çalışanlarını robotlardan korumak için yeni yelekler üretiyor

21.01.2019
132
Amazon, çalışanlarını robotlardan korumak için yeni yelekler üretiyor
Amazon, çalışanlarını robotlardan korumak için yeni yelekler üretiyor

Son yıllarda robotların ve yapay zekanın işlerini ellerinden alacağını düşünen insanlık, çoktan kendini robotlara karşısında korumaya aldı. Bu yeni alıştırma düzeninin öncülerinden Amazon, depolarda çalışan insanların kendini yine depolarda çalışan robotlara karşısında koruması için bir yelek üretti.

Bu yelek, depoda çalışan insanlara yaklaşmakta olan robotlara sinyal göndererek yavaşlamaları gerektiğini söylüyor. Bu Nedenle olası çarpışmaların önüne geçiliyor. Amazon Robotics Başkan Yardımcısı Brad Porter konu hakkında şu yorumda bulunuyor:

Önceden çalışanlar, robotik trafik planlayıcısının bölgeye tarafından rota çizebilmesi için çalışacakları yerin etrafını işaretliyordu. Bu yelek doğruca robotlar bu alanı daha uzak algılayabilecek ve yolculuk planını daha akıllıca güncelleyerek daha pak bir sürüş gerçekleştirecek.

giderken geçmişte robotlar ve depo çalışanları aralarında önemli olaylar yaşandığını da belirtelim. Aralık ayında Amazon’un New Jersey deposunda robotlardan biri, av sırasında ayıları kaçırmak amacıyla kullanılan ayı spreyini karışıklığa itmek suretiyle açarak yakınındaki 24 çalışanı yaraladı. Ayı spreyinin ayılar üzerinde biber gazı etkisi yarattığını da hatırlatalım.

Amazon ürettiği bu yelekle birlikte robot ve insan çalışanlar arasındaki meslek ilişkilerini düzenlerken, meslek güvenliği konusunda kendi adını da temize çıkarmaya çalışıyor. Geçtiğimiz sene Iş Güvenliği ve Sağlığı Ulusal Konseyi’nin hazırladığı Dirty Dozen listesine dahil edilen Amazon,  en kötü çalışma şartlarına sahip olan ABD merkezli şirketler arasında yerini aldı. Bu listede 2013’ten bu yandan Amazon depolarında 7 iş cinayetinin gerçekleştiğinden de bahsedildi.

Amazon’un attığı bu adım, Her ne kadar imaj yenilemenin bir parçası olsa da geleceğe ne dek yaklaştığımızın da bir göstergesi olarak öne çıkıyor. Meslek gücünün robotlara ve yapay zekaya kaymasıyla birlikte insan ve robot çalışan ilişkilerini aranjör yeni egzersiz kanunları ve yaptırımlarla da karşılamamız olası.

Amazon

Favorilere Ekle

ETİKETLER:
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Hasan ZANBAK Copyright © 2018 - All rights reserved