Kişisel Web Blog

ABD’den Avrupa’ya Huawei’nin 2019 yılındaki en büyük problemi: Casusluk iddiası

14.01.2019
110
ABD’den Avrupa’ya Huawei’nin 2019 yılındaki en büyük problemi: Casusluk iddiası

Huawei CFO‘su ve bununla birlikte Huawei‘in kurucusu ve CEO’su Ren Zhengfei’nin kızı da olan Meng Wanzhou‘nun ABD’nin İran‘a yönelik olarak uyguladığı yaptırımlarını delmesi nedeniyle Kanada’da tutuklandığını sizlere geçtiğimiz Aralık ayında aktarmıştık.

Yeni skandalla gündeme oturan Huawei, bu kez Kuzey Amerika değil Avrupa‘da karşımıza çıktı. Polonya’lı yetkililer iki kişiyi Çin hükümeti namına casusluk yapmakla suçlayarak tutukladı. Tutuklanan kişilerden biri Huawei çalışanı ve şirketin Polonya’daki biriminin satışının başında bulunuyor.

Öteki kişi ise bir Polonya vatandaşı ve Orange Polska isimli bir telekom sağlayıcısında çalışıyor. Orange Polska şirketinin 5G teknolojisi için Huawei’le birlikte çalıştığını da ekleyelim. Tutuklamaların nedeni olarak ise Huawei ekipmanlarının Polonya’nın irtibat altyapısını inşa edilirken Çin hükümeti adına casusluk yerine getirmek için kullanılabileceği gösterildi.

Polonya’lı yetkililer tutuklanan şahısların evlerinde ve şirketlerin ofislerinde değişik aramalar da yaptılar. Paylaşılan bilgilere göre tutuklanan kişiler suçlu bulunurlarsa 10 takvim hapis cezasıyla karşısında karşıya kalacaklar.

Konuyla ilgili bir açıklama da paylaşan Huawei, faaliyet gösterdikleri ülkelerdeki yürütülen tüm yasa ve düzenlemelere uyduklarını ve her çalışanlarının ast bulundukları ülkelerdeki kanun ve düzenlemelere uymaları gerektiklerini de paylaştı. Son olarak tutuklanan Weijing W isimli Huawei çalışanının tutuklamanın ardından şirketten kovulduğunu da ekleyelim.

Hükümetlerle başı belada

ABD öncelikle edinmek üzere böylece çok Avrupa ülkesi ile başı belada olan Huawei, hükümetlerin ambargo kararları ile karşısında karşıya da kalıyor. ABD’nin Huawei ekipmanlarının bu tür şebekelerden kullanılmasını dobra dobra yasaklandığını bildirdiği ve müttefiklerini de aynı şekilde karar alması için baskı uyguladığını da belirtelim. ABD‘nin birkaç müttefiki halihazırda Huawei ekipmanlarının kullanılmaması için kararlar aldılar.

Mesela İngiltere merkezli bir telekomünikasyon sağlayıcısı olan BT, 2006 yılından bu yana ağının merkezinde Huawei ekipmanı kullanmama politikasına sahip durumda. Yeni ZelandaAvustralya ve Norveç gibi ülkelerin Huawei’in ekipmanlarının 5G şebekelerinde kullanılmasının yasaklanmasını düşündüklerini de ekleyelim.

Huawei Orange Polska

Favorilere Ekle

ETİKETLER: ,
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Hasan ZANBAK Copyright © 2018 - All rights reserved