Kişisel Web Blog

88 milyon dolar yatırım alan Calm, Unicorn statüsüne yükseldi

06.02.2019
69
88 milyon dolar yatırım alan Calm, Unicorn statüsüne yükseldi

Meditasyon ve zindelik uygulaması Calm, B serisini 88 milyon dolar yatırım ile kapatarak 1 milyar dolar değerlemeye ulaştı. giderken bu değerlemenin yatırım öncesinde mi yoksa sonrasında mı yapıldığı hala belirsizliğini koruyor.

TPG liderliğinde gerçekleşen yatırıma CAA ve girişime hali hazırda yatırım yapmış olan Insight Venture Partners ve Sound Ventures katılım gösterdi.

bu arada meditasyonun ABD çapında popülerliğini arttırdığını da söyleyelim. CDC 2012’de yüzde 4.1 oranında meditasyon yapıldığını ve 2017’de bu oranın üç katına çıkarak yüzde 14.2 oranına taşındığını belirtiyor.

2012 yılında Calm da bu ilgiden faydalanarak kullanıcılara rehber eşliğinde meditasyon seanslarından, “uyku hikayelerine” değin bir çok mindfulness ve wellness aracı sunuyor. Bu yükselen trendi iyi bir şekilde yakalayan Calm’un ticari faaliyetini başvuru formu ile sınırlanmadığını da ekleyelim.

Calm 2018’de havalimanlarında bulunan hızlı spa zincir işletmesi XPresSpa’ya 3 milyon dolar yatırım yaparken, American Airlines ile de ortaklığa gitgide artarak uçak içi yayın sistemine Calm içerikleri yerleştirdi.

Calm’un şimdiye dek kaydettiği büyümenin ise yatırımcıları epeyce heyecanladırdığı söylenebilir. Dünya çapında 40 milyon indirmeye sahip olan şirlet, 1 milyondan fazla ödeme yapan aboneye sahip. 2018’de gelirlerini dört katına çıkardığını ifade eden girişim, kar elde ettiği gibi takvim gelirini de 150 milyon dolara taşımaya hazırlanıyor.

sırası gelmişken aldığı yeni yatırımla birlikte Calm’un şimdiye dek topladığı yatırım miktarı 116 milyon dolara ulaştı. 2018’in başında düzenlenen A serisinde 27 milyon dolar yatırım alan şirket, 250 milyon değerlemeye sahipti. şu anda değeri1 milyar dolara ulaşan Calm’un 2019’a iyi ve hızlı bir başlangıç yaptığını anlatmak muhtemel.

Calm’un kurucu ve yönetim ortağı Michael Acton Smith ise bu konuda yaptığı açıklamada şu sözlere yer verdi:

“Bir meditasyon uygulaması olarak başladık lakin bunun ötesinde bir büyüme yaşadık.  Vizyonumuz 21. yüzyılın en kıymetli ve manalı markalarından birini inşa etmek. Sağlık ve zindelik endüstrisi, 4 trilyon dolarlık bir endüstri. Bu süratli çoğalan ve önemli alanda lider bir şirket kurmanın büyük bir fırsat olduğuna inanıyoruz.”

Calm’un diğer kurucu ve yönetim ortağı Alex Tew ise alınan yatırımın aracısız olarak milletlerarası büyümeye ve içeriğe yapılan yatırımın arttırılmasına kullanılacağını ifade etti.

Calm

Favorilere Ekle

ETİKETLER:
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Hasan ZANBAK Copyright © 2018 - All rights reserved