Kişisel Web Blog

2018’de 720 bin dolar yatırım yapan StartersHub, yıl sonu raporunu yayınladı

28.12.2018
170
2018’de 720 bin dolar yatırım yapan StartersHub, yıl sonu raporunu yayınladı
2018’de 720 bin dolar yatırım yapan StartersHub, yıl sonu raporunu yayınladı

StartersHub, yeni meslek ortaklıkları, küresel ölçekli hızlandırma programları ve devam yatırımlarıyla geçen 2018 yılına ait istatistikleri paylaştı.

Bu sene 3S Landing Pad, StartersHub XO ve Gamer’s Qube biçiminde sıralanan üç asıl hızlandırma programı zarfında 19 girişime toplam 720 bin dolar yatırım gerçekleştiren StartersHub, keza önceki yıllarda programa katılan altı farklı girişime de 450 bin dolarlık devam yatırımı yaptı. Kurulduğu 2015 yılından bu yana teknoloji girişimlerine 3 milyon doların üstünde yatırım yapan StartersHub, ayrıca hızlandırma programlarına katılan girişimlerin toplamda 16 milyon doların üzerinde yatırım toplamasına destek oldu.

3S Landing Pad ile 480 bin dolar yatırım

Küresel ölçekli artış aşamasındaki girişimlere karşın 3S Landing Pad programını bu yıl öncelikle düzenleyen StartersHub, 12 girişime altı ay boyunca San Francisco’da çalışma imkanı sundu. 3S Landing Pad programına katılan girişimlere toplam 480 bin dolar yatırım yapan StartersHub, bu sene Türk Hava Yolları, Unilever ve B/S/H/ meslek ortaklığında düzenlediği StartersHub XO 2018 programında ise beş girişime toplam 100 bin dolar yatırım yaptı. Gamer’s Qube dahilinde ise Midpoly ve Flat Games, StartersHub’dan toplamda 140 bin dolar yatırım almayı başardı.

StartersHub kadar bir ölçeklendirme programı olarak başlatılan 3S Landing Pad, dünyanın farklı ülkelerinde kazanç elde etmeye başlamış ve global pazara açılmak isteyen 12 farklı girişimi altı aylık bir alıştırma için San Francisco’da bir araya getirdi. Teleporter VR, Buck.ai, Wisboo, Smart Mimic, Codela, Optiyol, Cabture, Verismart, Sensfix, Publicfast, Kuan ve Kompass olarak sıralanan bu girişimler toplamda 480 bin dolar yatırım alırken, programı başarıyla tamamlayıp artış gösteren ekiplere 250 bin dolara kadar devam yatırımı yapılacağı açıklandı.

StartersHub XO 2018’e kabul edilen girişimler

StartersHub XO 2018 programına kabul edilen girişimler Seyisco, Quant Co, Magintech, Proente ve Reminis olarak sıralandı. Reminis, geliştirdiği yüz tanıma algoritması tamamen etkinliklerde bireylerin farkında bile olmadan çekilen fotoğrafları elde etmesini sağlıyor. Takım İTÜ BigBang Challenge’ı birinci sırada tamamlayarak toplamda 771 bin TL layık hibe ve yatırım aldı.

Proente, IoT cihazları üreterek fabrikaları Endüstri 4.0 çözümleriyle akıllı ve verimli ayla getiriyor. Proente’nin herif portföyünde ABB ve Filli Boya gibi seçkin şirketler bulunuyor. Seyisco, belediyeler için zeki idare teknolojileri geliştiriyor. Araçların altına taktıkları cihazlar ile yoldaki çukurları tespit ederek, belediyelerin hatayı en kısa sürede düzeltmesini sağlıyor. Seyisco’nun bugüne değin çalıştığı belediyeler aralarında Bağcılar, Çankaya ve Keçiören Belediyeleri bulunuyor.

Quant Co suni zeka algoritmaları ile enerji sektörüne çözümsel çözümler sunuyor. Ekip 14-15 Mart’ta Paris’te gerçekleşecek olan Hello Tomorrow Global Summit’te ürününü dünyaya tanıtacak. StartersHub XO programı ile StartersHub bünyesine katılan son ekip Magintech ise geliştirdiği yapay akıl teknolojisi ile dil analizi yaparak çağrı merkezlerinde verimliliği artırmayı ve insana bağımlılığı en aza indirmeyi hedefliyor.

StartersHub XO’nun eski ekipleri için yatırımlar devam etti

Önceki yıllarda StartersHub XO programına katılmış olan Onlock, NKolayOfis, Eyedius, Kimola, Ottoo ve Paym.es ekipleri, 2018 içinde StartersHub’dan toplam 450 bin dolar devam yatırımı aldı. ABD pazarına açılan portföy şirketleri büyümeyi sürdürüyor. Zeplin 1 milyondan pozitif kullanıcıyı geçerken, Ukrayna merkezli Sixa aylık 1 milyon dolar ciro barajını aşarak global pazarda başarıya emin adımlarla ilerliyor. Kickstarter üzerinden en büyük fonlamalardan birini alan Monument ise BestBuy ve Amazon’un yanı sıra ABD’nin en büyük perakende zinciri olan Walmart’ta satışa çıktı. Türkiye merkezli çalışan XO ekiplerinden Poltio, ABD açılımını tamamladı. 3S Landing Pad programının başarılı ekiplerinden Teleporter VR ise henüz program bitmeden toplamda 3 milyon TL’nin üzerinde yatırım topladı.

StartersHub 2018 her tarafında düzenlediği etkinliklerle de girişimcilik ekosisteminin gündemini belirlemeye devam etti. Şirket çatısı altında aylık olarak düzenlenen Hubbing Wednesday etkinlikleri, teşebbüs dünyasının kanaat liderlerinin ilham veren konuşmalarıyla girişimcilik ekosistemini bir araya getirdi.

StartersHub’ın 2018’deki meslek birlikleri

StartersHub ofisinin heyecan verici atmosferi, sektörel devlerin de kendi etkinliklerini bu çatı aşağı yapmasında etkili oldu. StartersHub iş ortaklarından Microsoft, bulut servisi Azure için düzenlediği atölye çalışmaları serisi için StartersHub ofisini tercih etti. öte taraftan yazılımcıların eğlenerek kendilerini geliştirmelerini sağlayan hackathon aktiviteleri, Netmarble iş birliğiyle düzenlenen Game Jam ve Mercedes- Benz Türk hackathon ile sürat kazandı. EY gibi kurumsal şirketlerin düzenlediği buluşmaların yanı sıra Meetup İstanbul gibi buluşma grupları da dahil olmak üzere StartersHub 2018 yılında 50’nin üstünde etkinliğe konut sahipliği yaptı. Üniversitelerle olan ilişkilerini takviye etmek isteyen ve bu yönde hamleler yapan StartersHub, Koç ve Yıldız Teknik Üniversitesi gibi eğitim kuruluşlarıyla yakın temaslarını sürdürürken, 2019 yılında da bu yönde atılım yapacağını açıkladı.

StartersHub

Favorilere Ekle

ETİKETLER:
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Hasan ZANBAK Copyright © 2018 - All rights reserved