Kişisel Web Blog

2 milyar dolar yeni yatırım alan WeWork, The We Company’e dönüşüyor

09.01.2019
120
2 milyar dolar yeni yatırım alan WeWork, The We Company’e dönüşüyor

Halka açık olmayan en kıymetli şirketlerden biri olan WeWork, karşılıklı egzersiz alanı sağlayıcı konumunun dışına çıkalı çok oldu. Müşterilerine sadece iyi koşullarda egzersiz imkanı sunmanın ötesine geçen WeWork, senelerdir yaşam koşullarını iyileştirme ve “müşterek yaşam” olgusunu daha geniş kitlelere dağılım yolunda manâlı adımlar atıyor.

SoftBank’dan alınan 2 milyar dolarlık son yatırımla beraber değerini 47 milyar dolara ulaştıran WeWork, isim değişikliğine gideceğini açıklamıştı ve son gelişmelerle beraber WeWork kurucu ortağı ve CEO’su Adam Neumann bu isim değişikliğinin arkasındaki detayları Fastcompany ile paylaştı.

2 milyar dolarlık son SoftBank yatırımının arkasından gerçekten bir hayal kırıklığı yatıyor

Yılbaşından hemen önce WeWork’ün en büyük yatırımcısı ve destekçisi SoftBank, WeWork’e harika büyük bir refah sağlayacak olan 20 milyar dolarlık yatırım hazırlığındaydı. Bu yatırım daha çok var olan yatırımcıların hisselerini satın almaya yönelik olduğu için CEO Adam Neumann’a harika bir rahat sağlayacaktı.

Adam Neumann Fastcompany’ye verdiği röportajda “Aylar süren pazarlık sonrası imza aşamasındayken SoftBank’ın hisselerinde yüzde 20’ye yakın düşüş yaşaması olayın seyrini değiştirdi” diyor.

“Masayoshi Son (SoftBank CEO’su) aradı ve ‘Biz ortağız, ne yapabiliriz? Aylardır görüştüğümüz anlaşma artık geçerli değil’” dedi.

Uzlaşma aşamasında masada yer alan WeWork çalışanları “neredeyse bir darbeydi” sözleriyle konuyu özetliyorlar ve ekliyorlar: “Adam’ın iyileşmesi bir gün sürdü. Anında yeni bir pazarlık için masaya oturdu…”

Tatil boyunca ve ocak ayının birincil günlerinde yoğun bir şekilde çalışan WeWork ve SoftBank bu hafta 47 milyar dolar değerleme ile 2 milyar dolarlık ilave bir yatırım açıkladılar. Böylece SoftBank’ın WeWork’e yaptığı yatırım miktarı 10 milyar doları geçmiş oldu.

Rakamlar her ne kadar göz dolduruyor olsa da 2018’in ilk 3 ayında 1,25 milyar dolar kazanç elde eden WeWork benzer süre 1,22 milyar dolar harcamış görünüyor. Buna karşın 9 yaşına giren WeWork ekonomistlerin 2019 ve 2020 yıllarında beklediği türden bir hesaplı krize az önce girmediğini gösteriyor. Ama 2 kent hariç WeWork ofislerinin tamamında kiralama ücretlerinin düştüğü gibi bir reel olduğu da konuşuluyor. Yani beklenen kriz geliyor olabilir.

Adam Neumann kadar 2009’da çizilen bir WeWork şeması

Takvim WeWork şirket toplantısı olan ve bu hafta düzenlenecek olan WeWork Global Summit’te Adam Neumann kadar önemli bir kurumsal ve stratejik metamorfoz açıklanacak. İleriye dönük olarak atılan bu adımda şirketin artık WeWork olarak yok The We Company olarak adlandırılacağı duyurulacak.

The WE Company

The We Company, Neumann’ın şirket yapısını gayrimenkul kiralamanın ötesine taşımak istediği stratejisinin bir parçası olarak karşımıza çıkıyor. Şirket yalnızca masa kiralama yerine fiziki ve dijital dünyadaki insanların yaşamlarının tüm yönlerini kapsamayı amaçlıyor.

Bu bağlamda The We Company üç belli başlı iş biriminden oluşacak. Belli Başlı ofis kiralama işi WeWork; az önce emekleme aşamasında olan konut kiralama işi WeLive; ve şimdi bir ilkokul ve kodlama akademisi taşıyan ve halen büyüyen bir meslek modeli olan WeGrow. Net bir veri paylaşılmasa da bu sene eğitim ve konaklama birimlerinin çalışmalarının yoğun bir şekilde devam edeceği bilgisi paylaşıldı. Bunun yanında 2018 yılında bir çok farklı şirketi satın alan WeWork 2019 yılı içerisinde de yeni satın almaların ve işe alımların olacağını belirtiyor. Bu yıl içinde hedeflerden birinin de 1.000 mühendisi işe almak olduğunu maddeler halinde sıralamak gerek.

2009 yılından bir başka alıştırma

tekrar tekrar ofis alanı kiralamanın ötesinde düşündüğünü bildiren Neumann, kurucu ortağı Miguel McKelvey’le birincil çalıştıkları dönemlerden, demin WeWork kurulmadan 6 ay önce hazırladıkları bir çalışmayı paylaşıyor. WeSleep, WeSail ve WeBank’e dek her şeyin planını hazırladıklarını belirtiyorlar. Neumann, hemen bu hedefleri yapmak için ihtiyaçları olan lojistik ve finansal bütün kaynaklara sahip olduklarını belirtiyor. “WeBank” hakkında sorulan sorulara ise çok artı detay vermeden “geliyor” diye cevap veriyor.

şimdi gözler bütün bu hedefler karşı Neumann’a çevrilmiş durumda. Yaklaşan ve önemli bir tahribata niçin olacağı kayıtlı küresel ekonomi krizi nasıl atlatacaklar, 47 milyar dolar gibi bir değerlemenin baskısı aşağıda yaşayabilecekler mi?

Neumann, kendisinin ve ekibinin büyük bir zorlama altında olduğunu belirtiyor ve ekliyor “Bir elmasın oluşması için ne dek süre geçmeli biliyor musun? Yarım milyon ile 4 milyon sene aralarında bir zaman. Bu benzetmeyi fazla seviyorum: paha biçilmez bir şey yapmak için çok pozitif baskı uygulamanız gerekiyor.”

adam neumann SoftBank WeBank WeWork

Favorilere Ekle

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Hasan ZANBAK Copyright © 2018 - All rights reserved