Kişisel Web Blog

126 milyon günlük aktif kullanıcı sayısını paylaşan Twitter yüzde 10 değer kaybetti

08.02.2019
114
126 milyon günlük aktif kullanıcı sayısını paylaşan Twitter yüzde 10 değer kaybetti
126 milyon günlük aktif kullanıcı sayısını paylaşan Twitter yüzde 10 değer kaybetti

Perşembe günü ilk kez günlük kullanıcı rakamlarını ifade eden Twitter‘ın dördüncü çeyrekte 126 milyon jurnal kullanıcıya sahip olduğu öğrenildi. Açıklanan bu sayı karşısında uzun süredir kullanıcı kaybı ile çaba eden Snapchat’in Twitter’dan yüzde 48 oranında daha fazla kullanıcıya sahip olması uyarı çekti.

Bu uyarı çeken durumun yanı sıra Twitter’ın artma gösterdiğini söylemekte fayda var. Üçüncü çeyrekte 124 milyon jurnal kullanıcıya sahip olan Twitter, 2017’nin dördüncü çeyreğinde jurnal kullanıcı tabanında 116 milyon kişiyi bulunduruyordu.

Bu anlamda dördüncü çeyrek rakamlarıyla beklentinin üstüne çıkmayı başaran Twitter, gerçi yüzde 10’luk bir hisse değeri kaybının önüne geçemedi.

Rakamların açıklanmasının uzun süredir bu hatıra bekleyen  yatırımcıları mutlu ettiği söylenebilir. Zira şirket, daha önce jurnal faal kullanıcı sayısını yıllık olarak yüzdelik büyümelerle aktarmaktaydı. Doğrusu jurnal tatbik oranının artması için hissedarların desteği de kayda değer bir etkendi. öte yandan hissedarlar dek reklam verenler için de platformdaki kullanıcı tabanının hacmi oldukça önemli.

Twitter’ın sosyal ağ ekosistemindeki köklü geçmişini düşündüğümüzde bu rakamlarla diğer sosyal ağların ardındaki kaldığını bildirmek muhtemel. Bilhassa hala hayatta kalma savaşı veren ve buna dördüncü çeyrekte karşın 186 milyon günlük kullanıcıya sahip olan Snapchat’ten deha geride olması düşündürücü.

Twitter ile hemen hemen aynı dönemde kullanıcıların gözdesi haline gelen Facebook’un dördüncü çeyrekte 1.5 milyar jurnal kullanıcıya sahip olduğunu da ekleyelim.

Twitter yetkilileri hissedarlara yönelik yazılan bir mektupta, günlük kullanıcı rakamlarını diğer şirketlerinkiyle yanında karşılaştırmamaları gerektiği konusunda uyardılar. Twitter’ın para kazanılabilir günlük etkin kullanıcıları (mDAU) olarak adlandırdığı günlük kullanıcı sayısı, sadece üçüncü parti bir hizmet ya da tatbik aracılığıyla Twitter’a erişmek yerine, şirketin kendi web sitesine veya uygulamalarına antre yapan ve reklam gösterilen müşterileri kapsıyor.

Bu yeni gelişmeler ışığında Twitter’ın bundan daha sonra aylık kullanıcı rakamlarını açıklamayacağını ekleyelim. Son zamanlarda Twitter’ın jurnal kullanıcı sayısı yükseliş gösterse de aylık kullanıcı sayısında düşüş yaşanıyor. 2017’nin dördüncü çeyreğinde 330 milyon aylık kullanıcıya sahip olan Twitter, bu rakamın üçüncü çeyrekte 326 milyona dördüncü çeyrekte ise 321 milyona düştüğünü gördü.

Şirket, bu düşüşün GDPR’a ahenk temin etmek için platformda yapılan değişikliklerle ilişkili olduğunu ifade ediyor.

Twitter

Favorilere Ekle

ETİKETLER:
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Hasan ZANBAK Copyright © 2018 - All rights reserved