Kişisel Web Blog

Sağlığa En Faydalı 8 Baharat

01.10.2021
1

Pek çok farklı alanda faydalı olan baharatlar, kronik hastalığı olan kişiler tarafından mutlaka doktor kontrolünde ve dozajında ​​kullanılmalıdır. Sağlığımıza sayısız fayda sağlayan baharatlar, doğru kullanılmadığı takdirde sağlığı tehdit edebilir. Beslenme ve Diyet Uzmanı Ulaş Özdemir zencefil, tarçın, biber ve karanfil gibi baharatların günlük yaşamda kullanımı hakkında önemli bilgiler paylaştı.

Zencefil

Antibakteriyel, antiviral ve antienflamatuvar olarak kullanılan zencefil, çay olarak tüketildiğinde hamilelik bulantıları için en güvenilir çareye dönüşüyor.

Zencefil çayı da uzun mesafeli mide bulantılarında etkilidir. Antitümör etkisi sayesinde tedavisi zor olan kanser türlerinde doktora danışılarak tüketilen zencefil, tümörün büyümesini baskılamaya yardımcı olabilir.

Spor yapan kadınlarda kas ağrılarını ve adet sancılarını azalttığı tespit edilen zencefil, solunum yolu hastalıkları, öksürük, grip ve soğuk algınlığına birebirdir.

Bağışıklık sistemini güçlendirir. Ancak tansiyon ve şeker ile ilgili ilaç kullananlar için sakıncalı olabileceği unutulmamalıdır.

chia

Chia, Omega 3, 6 ve lif içeriği açısından zengindir. Kan şekerini ve kolesterolü dengeler. Antioksidan özelliğinden dolayı kanser riskini azaltır.

Süt ve suda jelleştirici özelliği ile puding, sütlü yumurta gibi birçok popüler tarifte kullanılabilir.

Midede şiştiği için açlık hissini yatıştırır. Tansiyon hastaları mutlaka bir uzmana danışarak kullanmalıdır.

karanfil

Çoğunlukla diş ve dişeti hastalıkları için önerilen karanfil, lokal anestezik olarak da kullanılabilir. Ağız kokusu için de etkili olan karanfil, su ve çay ile tüketildiğinde şişkinliğe iyi gelir.

Siyah noktalar, akne ve cilt lekeleri için birebirdir. Baharat ve çay olarak tüketilmesi önerilen karanfil, yağ olarak tüketildiğinde yarardan çok zarar veren bir ürüne dönüşebilmektedir.

Bir uzmana danışılarak kullanılması gereken karanfil yağı; Direkt olarak içilmemeli, cilde sürülmemeli ve sulandırılarak kullanılmamalıdır. Çocuklar tarafından kullanılmaması gereken karanfil yağı mide ve bağırsaklarda ciddi olumsuz etkilere neden olabilir ve vücuda zarar verebilir.

Kimyon

Kan şekerini dengeleyen kimyon cildi düzenler, siyah nokta, akne ve yaşlılık kırışıklıklarının tedavisine yardımcı olur.

Yüksek demir içeriği nedeniyle anemi tedavisinde oldukça etkili olan kimyon, astımla savaşır ve bağışıklık sistemini güçlendirir. Aşırı tüketimi karaciğer ve böbreklere zarar verebilecek olan kimyonun düşüklere neden olabileceğinden hamilelik döneminde kullanılmaması önerilir.

Keten tohumu

Omega 3 yağ asitleri ve diyet lifi açısından zengin olan keten tohumu, sindirim sistemini ve bağırsakların sağlıklı çalışmasını destekler.

Kan şekeri ve kolesterolün dengelenmesine yardımcı olur. Bu özelliği ile kalp damar hastalıklarına karşı da koruyucu olan keten tohumu meme ve prostat kanseri riskini azaltır. Suda saklanabilir ve salatalarda kullanılabilir.

Zerdeçal

Zencefil ailesinden olan ve Hint safranı olarak da bilinen zerdeçalın kullanım alanları safrana benzemektedir.

Antiinflamatuar, antioksidan ve antitümör özelliklere sahip olan zerdeçal, Alzheimer gibi hastalıklarda kullanılmaktadır.

Kolon, prostat, pankreas, meme kanserlerinde tedaviye ek olarak kullanılabilir ancak öncesinde bir doktora danışmanız önemlidir. Artrit, pankreatit, iltihabi bağırsak hastalıklarında ağrıyı giderir.

Safra taşlarına karşı doğal bir koruyucudur.

Kan basıncını düzenler ve osteoporoza karşı koruyucu özelliği vardır. Zerdeçalı günlük diyetine dahil etmek isteyenler pirinç, makarna, et yemekleri, yumurta, çorba gibi yemeklere ekleyebilirler.

acı biber

Acı biberin içinde bulunan ve iltihap giderici ve gaz giderici olarak kullanılan bileşikler sayesinde, birlikte yenen diğer gıdalardan vitamin ve minerallerin emilimini de artırır.

Yüksek miktarda C vitamini içerdiği için doğal bir antibiyotik olarak bilinen acı biberin vücut için mucizevi bir besin olduğunu söyleyebiliriz.

Bağışıklık sistemini ve metabolizmayı güçlendiren acı biber, antidepresan olarak kullanılabilir. Kanser hücrelerinin baskılanmasında da yardımcı olan biberin bazı ilaçlarla etkileşime girebileceği unutulmamalıdır.

Tarçın

Kan şekerini dengelemesi ile bilinen ve bu özelliği ile şeker hastaları için tavsiye edilen tarçın, bazı şeker hastalığı ilaçları ile etkileşime girebilir. Şeker hastalarının tarçın kullanımı konusunda doktorlarına danışmaları önemlidir.

Kolesterol üzerinde dengeleyici etkisi olan tarçın aynı zamanda antioksidan, antiseptik ve antibakteriyel özelliklere de sahiptir. Kanın pıhtılaşmasını önlemeye yardımcı olan tarçın, zengin lif içeriği sayesinde sindirimi kolaylaştırır.

Lösemide kanser hücrelerinin çoğalma riskini azaltır. Tarçın sakızı çiğnemek veya koklamak hafızayı güçlendirir, Alzheimer gibi hastalıklara yardımcı olarak kullanılabilir.

Kaynak: www.hurriyetaile.com

ETİKETLER: , ,
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Hasan ZANBAK Copyright © 2018 - All rights reserved