Hasan Zanbak

Kadınların Modayı Takip Etme Sebebi

26.11.2018
352
Kadınların Modayı Takip Etme Sebebi

Kadınların Modayı Takip Etme Sebebi

 

  Moda dediğimizde insanların aklına yenilik ve bu yeniliği takip etme isteği gelmektedir. Kadınlar çabuk sıkılan bir yapıya sahip olduklarından hayatlarının belli dönemlerinde yenilik istemektedir. Modayı takip etme isteği de genelde bu yüzden oluşmaktadır. Çünkü moda çok çabuk değişebilen bir yapıya sahiptir. Kadınların modayı takip etme sebeplerinden biri de toplumdan dışlanma korkusudur. Dönem dönem kullanılan kıyafetler belli bir zaman sonra çekiciliğini kaybetmektedir. Mesela eski zamanlara bakıldığında kadınlar genelde omuzları vatkalı ceketler giyiyorlardı. Daha sonra vatkalar zamanla inmeye ve ceket boyları kısalmaya başlamıştır.

 

  İlk zamanlarda bu durum kadınların hoşuna gitmese de zamanla herkes bu tarz ceketler giymeye başlamıştır. Etrafta herkes vatkasız ceket giydiğinde zamanla yeni moda algısı oluşmuştur ve herkes bu şekilde giyinmeye başlamıştır. Hala vatkalı ceket giyenlere ise rüküş gözüyle bakılmaktadır. Dolayısıyla dışlanma korkusu yaşayan kadınlar yeni modaya ayak uydurmaya başlamışlardır. Aslında şu an vatkasız ceketler olmasaydı herkes vatkalı ceketler giyiyor olacaktı. Moda tabi ki sadece ceketlerle sınırlı değildir. Zamanında çok moda olan kıyafetlerin çoğu şu an kullanılmamaktadır. 

 

 Yeni Çıkan Her Şey Modadır 

 

  Modanın oluşmasında rol oynayan asıl sebep kadınlardır. Kadınlar erkeklere göre giyime daha fazla önem vermektedir. Kadınlar yeni çıkan her şeye mutlaka ilgi duymaktadır. Bu yüzden kadın modası çok geniş bir kavramdır. Kadınların giyime önem vermelerinin sebebi karşısındaki kişiye güzel görünme çabasıdır. Güzel görünmenin yanında ” modayı takip ediyorum ve yeni çıkan kıyafetleri giyiyorum” düşüncesini göstermektir.

 

 Modanın Verdiği Özgüven

 

  Güzel giyinmek ve yeniyi takip etmek kadınlara güven vermektedir. Modanın izlerini üstlerinde taşımak kadını güçlü hissettirmektedir. Kendini kötü hisseden kişiler ise kendini direk alışverişin kollarına kendini bırakmaktadır. Bu şekilde kendilerini daha iyi hissetmektedirler. Kadınlar sırf bunun için bile modayı takip etme isteği duymaktadır. Tüm yenilikleriyle moda her zaman kadının yanında olmaktadır. Moda ne olursa olsun kişiye hangi kıyafet yakışıyorsa o kendini iyi hissettirecektir. Bu durum kadının günlük hayatına da yansıyacaktır. Hayatında çok daha başarılı ve yıkılması güç bir kadın haline gelecektir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Hasan ZANBAK Copyright © 2018 - All rights reserved.