Hasan Zanbak

Dijital Çağda Teknolojinin Önemi

26.11.2018
311
Dijital Çağda Teknolojinin Önemi

 Dijital Çağda Teknolojinin Önemi

 

İçinde yaşadığımız çağ dijital bir teknoloji çağı olmaktadır. Teknoloji hayatımızın her alanında karşımıza çıkmaktadır. Neredeyse günlük yaşantıda kullanılan birçok cihaz, eşya ve alet teknolojik şeyler olmakla birlikte, kullanıcıların da işlerini son derece kolaylaştırmaktadır. Gerek iş kolaylığı gerekse de zaman açısından tasarruf sağlamaktadır. Teknolojik cihazları kullanmadan işleri halletmek neredeyse imkansız olmaktadır. 

 

Günlük Hayatta Dijital Teknolojinin Önemi

  Çeşitli ev tasarımları artık akıllı ev adı altında yapılmakta ve ev sahipleri akıllı ev sistemlerini mobil aracılığı ile kolaylıkla kontrol edebilmektedir. Doğal gaz, su, sıcaklık, elektrik, klima gibi daha birçok şeyi akıllı evlerde kullanıcı evde olmasa bile kontrol edebilmektedir. 

 

İş Sektöründe Dijital Teknolojinin Önemi

 

Birçok iş sektöründe teknoloji son derece önem arz etmekte ve zorunlu olarak kullanılmaktadır. Bankacılık sektöründe, çeşitli bilgisayar yazılımları ve ara yüzlerle kullanıcıya kolay erişim sunulmakta ve çok çeşitli veri tabanı kayıtları ile de kullanıcının birikim ve çeşitli bilgileri bankalar tarafından tutulmaktadır.

 

Güvenlik ve Dijital Teknoloji 

 

Güvenlik için kullanılan alarmlar, yangın sensörleri, ısı sensörleri ve hayat kurtaran birçok sensör bulunmaktadır. Alarmlar sayesinde ev güvenliği yüksek düzeyde sağlanırken, yangın ve ısı sensörleri ile hayat kurtarma işlemi kolaylıkla sağlanmaktadır. Alışveriş merkezleri ve benzer yerlerde güvenlik için kullanılan XRAY cihazları da dijital teknolojinin son derece önemli bir güvenlik önlemidir.

Askeri Alanda Dijital Teknolojinin Önemi

 

Savunma sanayi alanında üretimi yapılan çeşitli silah, füze, tank daha birçok askeri cihazda güncel teknoloji kullanılmaktadır. Bu teknolojilerden en gündemde olanı üç boyutlu görüş ya da gece görüşü teknolojisidir. Bunun yanı sıra lazer görüş teknolojisi kullanılmaktadır. Füze üretiminde menzil teknolojisi kullanılmaktadır. Yine konum takibi için ise GPS teknolojisi kullanılmaktadır. Tanklarda ise zırh, yani koruma teknolojisi üzerine çalışmalar yapılmaktadır.

  Teknoloji insan hayatını büyük ölçüde etkilemekte ve artık teknoloji olmadan insanlar neredeyse hayatını devam ettirememektedir. Paraya ulaşmak için bile teknolojiden yararlanmakta ve ATM denilen cihazlardan çekilmektedir. Evlerde bulunan kapı zili diafonu teknolojisi sayesinde sesli ve görüntülü görüşme yapılmaktadır. Yine kamera sistemleri sayesinde de güvenlik önlemleri alınmaktadır. 

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Hasan ZANBAK Copyright © 2018 - All rights reserved.