Hasan Zanbak

Yeni hamilelik kuralları, tartımları geri getiriyor ve rutin D vitamini testlerini sonlandırıyor

08.11.2018
133
Yeni hamilelik kuralları, tartımları geri getiriyor ve rutin D vitamini testlerini sonlandırıyor

Güncelleştirilmiş Avustralya tavsiyesi, hepatit C ve daha iyi diyet yönetimi için test yapılmasını önerir.

Gebe kadınlara her doğum öncesi ziyaretinde bir tartım önerilecek ve diyet ve egzersiz konusunda sürekli olarak tavsiyede bulunulurken, rutin D vitamini testi güncel hamilelik kılavuzları altında hurdaya ayrılacak.

İlk antenatal ziyarette hepatit C için rutin testler de önerilmektedir.

“D vitamini durumu ve sonraki D vitamini takviyesi için tüm gebe kadınların rutin testleri kanıtlarla desteklenmemektedir ve D vitamini desteğinin yararları ve zararları belirsiz kalmalıdır” demektedir. Avustralya ve Melbourne Burnet Enstitüsü’nden Prof Caroline Homer başkanlığındaydı.

Alkol, alkol tüketiminin riskten korunmasını sağlarken hamile iken ‘hayat kurtarır’
Daha fazla oku
“Sağlık çalışanlarının, hamile kadınlara ağırlık, diyet ve fiziksel aktivite ve tartılma fırsatı hakkında tavsiyelerde bulunma tavsiyeleri, kadınların kendileri ve bebekleri için daha iyi sağlık sonuçlarına yol açan değişiklikler yapmasına yardımcı olacaktır.”

Kılavuzlar ebeler, doğum uzmanları, pratisyen hekimler, hemşireler, Aborijin ve Torres Strait Islander sağlık çalışanları ve yardımcı sağlık profesyonelleri için tasarlanmıştır.

Western Sydney Üniversitesi’nden bir ebelik profesörü olan Hannah Dahlen, hamile obez kadınların deneyimlerini ve endişelerini inceledi ve kılavuzların doktorlar tarafından dikkatli bir şekilde uygulanması gerektiğini söyledi.

“Araştırmamıza göre sağlık sağlayıcılar bunu hassas bir şekilde yapacak kadar yetenekli değiller, bazıları ise harika” dedi. “Mesajın, yararlı ve zararlı olmayan bir şekilde nasıl iletileceğine dair çok daha fazla şey yapılması gerekiyor.

“Sadece fiziksel bir sonuç değil, kilo almanın önemli bir psikolojik etkisi olabilir. Toplumumuzda, giderek daha fazla sayıda kadının aşırı kilolu olmaları ve bu da sağlıklı bir şey olmaması ile ilgili bir sorunumuz var. Fakat bu kadınları daha fazla yabancılaştırmamaya dikkat edelim. Kadın, hamilelik boyunca aynı bakım sağlayıcısını gördüğünde, bir ilişkide kilo ve diyetinizi daha güvenli bir hale getirebileceğinizi düşünüyorum. ”

Aşırı kilolu ve aşırı kilolu bebekleri taşıyan kadınların doğum sırasında müdahaleye daha fazla ihtiyaç duydukları söylenirken Dahlen, sağlık durumundan bağımsız olarak hamile kadınlar için müdahale oranlarının arttığını hatırlatmanın önemli olduğunu söyledi.

Boden Obezite, Beslenme, Egzersiz ve Yeme Bozuklukları Enstitüsü’nde halk sağlığı beslenme profesörü olan Tim Gill, kadınların gebelikte bir aşamada tartılması, ancak genellikle kadınların fazla kilolu olmadığından emin olmak için yaygın olduğunu söyledi.

‘Alarm’ oranında büyüyen sezaryen bölümlerinin kullanımı
Daha fazla oku
Verilerin önemli miktarda kadına hamileliğe fazla kilolu girdiğini ya da hamilelik sırasında sağlığa göre daha fazla kilo aldığını gösterdiğini söyledi.

Ancak, hamileliğin, ağır bir diyete ve yaşam tarzı değişikliklerine ağırlık vermesi için yanlış zaman olduğunu ve yeni kılavuzların bunu yapmasını önermediğini söyledi.

“Bu tersiyer ve potansiyel olarak tehlikeli olabilir” dedi. “Bu yönergelerin amacı, kilo alımı miktarını kısıtlamak ve risk altında olabilecek kadın ve bebeklerin ekstra uyanık olması.”

İnsanların hamilelik sırasında sağlık tavsiyesine en çok ilgi gösterdiklerini ve bunun diyet ve yaşam tarzı önerileri yapmak için ideal bir zaman olduğunu söyledi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Hasan ZANBAK Copyright © 2018 - All rights reserved.