Hasan Zanbak

Uykusuzluğu gidermek için yedi yol

08.11.2018
135
Uykusuzluğu gidermek için yedi yol

Kör ve içkiden hüngür etmeden gözlerini saatten uzak tutmaya kadar, burada uykusuz geceler çeken herkes için bir rehber

 

yatak odanızın dışına
Yatak odanız uyku için, değil mi? * O zaman onu oturma odanız olarak kullanmayı bırak. Senin sığınağın: sakin ve karanlık tut. Vücudunuzun melatonin salması için karanlığa ihtiyacı vardır, bu da uykuya yardımcı olur – bu yüzden karartma perdelerine veya göz maskesine yatırım yapın. LED ekran mavi ışığı melatonin üretimi için özellikle yararsız olduğundan, cep telefonları ve bilgisayar ekranlarını kapatın. Yeni bir şilteye ihtiyacınız varsa, uygun olanı seçerek zaman geçirin ve yorganınızın sezon için doğru olduğunu kontrol edin.

* Seks de iyidir. Son bir orgazm, başını sallamana yardım edebilir.

Düzenli yatma rutinine bağlı kal
Buzz ifadesi uyku hijyenidir, yani gün içinde uykunuzu daha sonra engelleyebilecek hiçbir şey yapmaz ve yatmadan önce yavaşlar. Bu yüzden uyuşmazlıkları önleyin ve yatağa gidin ve her gün kabaca aynı anda kalkın. Gece rutininizin tadını çıkarın: Sıcak bir banyoya sahip olursunuz (vücut ısısını yükseltir, bu da sallanmanıza yardımcı olur), açmadan en az 40 dakika önce cihazlarınızı kapatın, kitap okuyun, yatıştırıcı müzik çalın ya da dinleyin “ nodcast”.

Ne yediğine ve içtiğine dikkat et
Alkol uyku döngüsünü etkileyebilir – başlangıçta uyumanıza yardımcı olur, ancak birkaç saat sonra sizi uyandırır. Akşamları, özellikle de mide yanması ve mide rahatsızlıklarına neden olabilecek zengin, ağır veya baharatlı yiyeceklerden büyük yemeklerden kaçının. Öğle yemeğinden sonra kahve içmeyin – 2017 araştırmasında kafein uyku sürenizi ve kalitenizi azaltıyor.

Saati kontrol etme
Bizi uyanık tutan şeylerin bir kısmı uyanık olmanın stresidir. Bu yüzden, saat-saatine olan cazibeye karşı çıkın, bu da sizi endişeli hale getirebilir: bunun yerine, rahat, güvenli ve sıcak hissetmenin tadını çıkarın. Mutlu anıları tekrar gözden geçirin ve yarın hala iyi bir şekilde çalıştığınızı kendinize bildirin.

Sleepio Uygulamasını Al
Thames Valley, Berkshire, Buckinghamshire veya Oxfordshire’da yaşıyorsanız NHS’de mevcut olan Sleepio, ideal kişisel uyku düzeninizi keşfetmenize yardımcı olan bilişsel davranışçı terapiye dayanan dijital bir programdır. Uyku haplarına bağımlılığı azaltmak için tasarlanan araştırmalar, insomnia hastalarının% 75’inden fazlasının normal uykuya kavuşmasına yardımcı olabileceğini gösterdi.

Uyku günlüğünü koru
Uyku alışkanlıklarınızı bir iki haftada kaydedin: Yatağa gittiğinizde, uykunuzu ne kadar sürdüğünüzü, gece uyanık olsanız da. Değiştirebileceğiniz kalıpları arayın – belki de egzersiz yaparken en iyi şekilde uyursunuz. Bir uyku günlüğü, bir doktorun neyin yanlış olduğunu tespit etmesine yardımcı olabilir. Her şey başarısız olursa, kontrol edin: uykusuzluk depresyon ile bağlantılıdır ve bazı insanlar için uyku bozukluğu erken bir işarettir.

Bu makale 6 Kasım 2018 tarihinde değiştirildi. Orijinal, “ev bölgelerinde yaşıyorsanız” NHS’de Sleepio uygulamasının mevcut olduğunu söyledi. Aslında, Thames Vadisi’nde yaşıyorsanız sadece NHS tarafından sunulmaktadır: Berkshire, Buckinghamshire veya Oxfordshire. Orijinal ayrıca uygulamanın çevrimiçi satın alınabileceğini de öne sürdü, ancak bu artık geçerli değil.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Hasan ZANBAK Copyright © 2018 - All rights reserved.