Hasan Zanbak

Merkezi olmayan web programları bulut tabanlı hizmetler kadar enerji kullanıyor mu?

08.11.2018
137
Merkezi olmayan web programları bulut tabanlı hizmetler kadar enerji kullanıyor mu?

Martin, Google Dokümanlar’a bir DWeb alternatifi kullanmakla görevli, ancak blockchain ile ilişkili enerji kullanımı hakkında ciddi endişe duyuyor.

Merkezi olmayan web’in (DWeb) ana amacı, Facebook ve Google gibi dünyadaki verileri toplayan ve reklam satarak para kazandıran merkezi “ağ geçitleri” nin gücünü ortadan kaldırmaktır. Bana her bilgisayarın hem bir istemci hem de bir sunucu olacağı, aynı ya da daha az eşitlik temelinde bilgi paylaştığı web’in orijinal konseptini hatırlatıyor.

Tabii ki, gerçek hayat böyle olmaz. Gerçekte olan şu ki, birkaç büyük varlıklı ve küçük bir bağlantısı olan bir güç kanunu dağıtımına sahip olmanızdır.

Clay Shirky’nin 2003’te yazdığı gibi: “Birçok insanın birçok seçenek arasında seçim yapma özgürlüğü olduğu sistemlerde, sistemin hiçbir üyesi aktif olmasa bile, küçük bir alt grup orantısız bir miktarda trafik (veya dikkat ya da gelir) elde edecektir. Böyle bir sonuç için çalışın. Bunun ahlaki zayıflık, satma ya da başka herhangi bir psikolojik açıklama ile ilgisi yoktur. Seçme, yeterince geniş ve özgürce yayılma eylemi, bir güç kanunu dağıtımı yaratır. ”

Web’in hala birçok çeşidi var, ancak neredeyse herkes dev bir arama motoru, dev bir perakendeci, dev bir açık artırma sitesi, dev bir sosyal ağ, bir dev ansiklopedi ve benzeri şeyleri biliyor. Gerçekten de, birçok farklı protokol kullanarak düzinelerce rakip ağın bulunduğu tek bir dev internet var.

Açıkça, bu şeylerin hepsine açık standartlara dayanarak önceden karar versek daha iyi olurdu. Ancak, insanlar cüzdanlarıyla oy kullanır ve rekabet de jüri yerine fiili standartlara yol açar. Örnekler Microsoft Windows, Google Arama ve Facebook içerir. Her biri rekabetçi bir pazarda ciddi  zaferler kazandı.

Bunun ideal çözüm olduğunu söylemiyorum, sadece çoğu durumda bu kaçınılmaz.

 

Amazon AWS, Microsoft ve Google gibi şirketler, bilgileri daha kolay erişilebilir hale getirmek için dünyayı sunucu çiftlikleriyle kaplıyor. Bu, gerçek dağıtılmış sistemlerle daha da fazla ilgilidir çünkü binlerce veya milyonlarca ayrı bilgisayar, sakladıkları verilere ihtiyacınız olduğunda kapatılabilir veya kullanılamaz. Daha da kötüsü, çoğaltılamadıkça veri kaybedebilirsiniz.

Sunucu çiftliklerinin, çoğunun soğutma amacıyla kullandığı, sürekli büyüyen bir miktar elektrik tüketmesi doğrudur. Bununla birlikte, maliyet, operatörlerin güneş panelleri gibi daha ucuz yenilenebilir malzemeler kullanmaları ve güç tüketimini başka şekillerde azaltmaları için güçlü bir teşviktir. Örneğin, Facebook, İsveç’in kuzeyinde, havanın soğuk olduğu bir veri merkezi oluştururken, Microsoft, soğutulması daha kolay olan sualtı veri merkezlerini deniyor.

Microsoft ayrıca İrlanda’da karbon nötr olma taahhüdünün bir parçası olarak ağaç dikimine de sponsor oluyor.

On milyonlarca küçük sunucuya dayanan düzgün şekilde dağıtılmış bir ağın, enerji kullanımını ya da aynı ölçek ekonomilerini azaltmaya yönelik aynı teşvikleri olmayacaktır. Ve gerçekte, DWeb’in aynı dev veri merkezlerini herkes gibi kullanacağını düşünüyorum.

Grafit ve blockchain
Bitcoin, dünyadaki enerji tüketimi üzerinde korkunç bir etki yaratıyor ve bu yılın sonuna kadar neredeyse Avusturya (8.2GW) kadar kullanılabilir. Bu, bitcoin madenciliğine, yaygın bir şekilde dağıtılan – bir PC ile herkesin yapabildiği – olağan geçişi veri merkezlerinde uzmanlaşmış ekipmanlara dönüştürmesine rağmen. Bununla birlikte, Grafit ile alakasız ve DWeb’in geri kalanına şüpheliyim.

Neyse ki, GraphiteDocs, kimliğiniz dışında herhangi bir şeyi saklamak için Bitcoin blockchain’i kullanmaz. Bu, Grafit’in Blockstack uygulama geliştirme sistemini kullanma kararının sonucudur. Bunun dışında, grafit kendi sanal blok zincirini kullanır.

Başlamak için, adınızı Bitcoin blockchain’e kaydetmek için Blockstack tarayıcısını kullanırsınız. Bunu yaptıktan sonra, Grafit ve diğer Blockstack uygulamalarını kullanabilirsiniz. App store’da 34 tane var. (Gaia Blockstack’ın merkezi olmayan depolama sistemi.)

Grafitin kendisi iki belirgin avantajı vardır. İlk olarak, tüm dosyalarınız şifrelenir. İkincisi, onları istediğiniz yere saklayabilirsiniz. Varsayılan olarak, Graphite Microsoft’un Azure bulutunu kullanır, ancak Dropbox, Google Drive veya başka bir hizmete bağlanabilirsiniz.

Dosyalarınız şifrelenir, böylece depolama sağlayıcısı bunları okuyamaz ve sansür edilemez.

DWeb ya da değil?
Dağıtılmış web, web mucidi Sir Tim Berners-Lee, İnternet Arşivi’ndeki Brewster Kahle ve Mozilla’nın Mitchell Baker’ı da dahil olmak üzere hayran olduğum insanlar tarafından bu konu  tanıtılıyor. Aynı zamanda varoluşun geçerli bir sebebi de vardır: insanlar, sadece kendi gözetimi olan ve gözetleme kapitalizmi için ödenmemiş hizmetçi olarak değil, kendi verilerini kontrol etmeli ve kontrol etmelidir. Ancak, çoğu insan en az direnç çizgisini izler, bu nedenle Dweb  bir gecede değişmeyecektir.

Hem şifrelemeye hem de güvenli dosyaları çevrimiçi paylaşma yeteneğine ihtiyacınız varsa, Grafit gibi hizmetler düşünülmelidir, buna rağmen Boxcryptor ve Whisply gibi başka yollar da vardır. DWeb uygulamalarının kitle pazarına ulaşmadan önce kullanımı ve mobil kullanımı daha kolay hale gelmesi gerekecek.

Ancak, yalnızca bir bulut hizmetiyle karşılaştırıldığında enerji tüketiminde hiçbir tasarruf göremiyorum.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Hasan ZANBAK Copyright © 2018 - All rights reserved.