Hasan Zanbak

Marc Jacobs Ünlü ‘Grunge’ Koleksiyonunu Yeniden Düzenledi…

08.11.2018
136
Marc Jacobs Ünlü ‘Grunge’ Koleksiyonunu Yeniden Düzenledi…

1992 yılında Perry Ellis için tasarlanan polarize edici, dönüm noktası olan çizgi, 26 yıl sonra yeniden üretildi.

NEW YORK, ABD – Marc Jacobs, yeni fikirleri teşvik etmek için kendi arşivlerini gündeme getirmekten  hiç çekinmedi, ancak Resort 2019 koleksiyonu yaklaşımı başka bir seviyeye taşıdı.

Yeni bir şey yerine, tasarımcı, New York Moda Haftası’nda 1992 sonbaharında ortaya çıkan ünlü Ellis / İlkbahar / Yaz 1993 “grunge” koleksiyonunu yeniden üretti. Çizgiden yirmi altı görünüş tam olarak – orijinal baskılarda, kumaşlarda ve nakışlarda, ayakkabılara, takılara ve aksesuarlara kadar – çoğaltıldı; Jacobs’un ‘Redux’ dediği bir kapsül.

En büyük basın baskısı, her ikisi de Marc Jacobs ve Perry Ellis’in sosyal kanallarında çapraz tanıtım ile birlikte, 7 Kasım’da bir Juergen Teller-shot kitabı yayınlanmasıyla başlıyor. Koleksiyon, 15 Kasım’dan itibaren çevrimiçi olarak, 19 Kasım’da New York’taki Madison Ave’deki bir pop-up da dahil olmak üzere, fiziksel mağazalarda bırakılacak. (Müşteriler, bugün Marcjacobs.com’daki öğeleri önceden sipariş edebilirler.)

Jacobs, yaptığı açıklamada, “Profesyonel kariyerimde ilk kez” grunge “koleksiyonu, vizyonumun yaratıcı bir taviz vermeden podyumda hayata geçtiğini görmek konusunda kararlılığımı sürdürdüğümden emin değilim.” Dedi. İlk defa, bu hattan bazıları Suzy Menkes ve Cathy Horyn da dahil olmak üzere eleştirmenler tarafından revize edilmişti, bunlardan bazıları uzun zamandır zorlu sözlerinden geri adım atmıştı. (“New York Times’ta Bernadine Morris’i yazdı,” diye yazdı.) “Amerikan moda evinde Jacobs’un pozisyonu. En iyi “bir twist ile klasikler” için bilinen – en iyi tiriltril oldu. Kısa bir süre sonra kovuldu.

Ama sonuçta, koleksiyon, zarif ipek, zarif boncuklu, ama yine de çirkin olan, gevşek goosey kasketleri, gevşek ekoseli flaneller ile 1990’ların estetiğini tanımlamaya yardımcı oldu. – Çiçekli sokak elbiseleri ve alternatif sokak tarzından esinlenmiş çizgili tees, Singles-sea Seattle. Ayrıca, Jacobs’u Amerikan Vogue’unda bir Steven Meisel çekimi ile kaplanmış uluslararası bir yıldız haline getirdi. 1997 yılında, LVMH tarafından deri eşyahanesi Louis Vuitton’u büyük bir moda oyuncusuna dönüştürmek için işe alındı. Bugün, Louis Vuitton, satışlarda yılda yaklaşık 10 milyar dolar üretiyor.

Jacobs’un kendi markası, iş ortağı Robert Duffy’nin 20 yıl önce LVMH ile anlaşma imzalamasından bu yana bir dizi iniş ve çıkış yaptı. 2013 yılında Louis Vuitton’daki rolünü adından oluşan koleksiyonuna odaklamak için çıktıktan sonra, marka, pazarlamacılığını sürdürmek için çabaladı, çağdaş Marc x Marc Jacobs serisini, hem perakendeciler hem de tüketiciler arasında karışıklığa neden olan bir hareketle ana koleksiyona taşıdı. Geçtiğimiz üç ila dört yılda, satışlar 2017 yılında 300 milyon dolar seviyesine indi.

Şubat 2018’de, şirket, daha düşük fiyatlı teklifi yenilemek için eski Baja Doğu tasarımcısı John Targon’u işe aldı ve sadece üç aydan kısa bir süre sonra onu görevden aldı. (Eylül ayında, tanınmış moda tasarımcısı Olympia Le-Tan’ın takıma katıldığı açıklandı.)

“Grunge” koleksiyonu, Marc Jacobs’a çok ihtiyaç duyulan bir destek sağlayabilir. Donatella Versace’in en ikonik yaratımlarından esinlenen ve kardeşi Gianni’ye hitap eden ilkbahar / yaz 2018 koleksiyonu, kalıcı etkileri olan bol miktarda marka ısısı yarattı. Versace’ın şu anki momentumu, Capri Holdings’e bir erteleme yaptı ve bu da Eylül’de İtalyan moda evini 2.2 milyar dolarlık özel sermaye sahibinden satın almak için anlaşma yaptı.

Perry Ellis’e gelince, mevcut teklifi Jacobs’un vizyonundan daha uzak olamazdı. Macy’s gibi mağazalarda satılan marka, öncelikle standart erkek kıyafetleriyle ilgileniyor ve şu anda 1999’da isme hak kazanan George Feldenkreis’e ait.

Marc Jacobs’ın koleksiyonun pazarlama veya tanıtımından herhangi birinde Perry Ellis adını kullanmadığı müddetçe, muhtemelen yeniden üretmek için şirketten izin alması gerekmediği doğrudur. Markanın pazarlama ve iletişim başkan yardımcısı Vincent Panzanella’ya göre, Marc Jacobs’ın baş pazarlama sorumlusu Debbie Woloshin, Perry Ellis’i sürece dahil etme konusunda proaktif oldu. Marka, kısa bir süre önce, 1990’ların arşivlerinden gelen sportif ürünleri içeren bir unisex kapsülünü piyasaya sürdü ve zamanlamayı “serendipitous” yaptı.

“Redux” tamamen bir Marc Jacobs üretimi iken, Perry Ellis tarihsel varlıkları paylaştı ve hattı kendi kanallarında tanıtacak. Panzanella, “Moda tarihinin bu kadar büyük bir parçası olan bu parçaları görmek bizim için heyecan verici,” dedi. “Bizi katlanmaya çağırmak, modadan beklediğinizden hoş bir değişiklikti.”

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Hasan ZANBAK Copyright © 2018 - All rights reserved.