Hasan Zanbak

Facebook, İngiltere’deki politik reklam verenlerin kimlik kontrollerini erteledi

08.11.2018
122
Facebook, İngiltere’deki politik reklam verenlerin kimlik kontrollerini erteledi

Ayrıcalıklı: Sosyal ağ, öncelik sisteminin kötüye kullanılmasını durdurmak için süreci iyileştirdiğini söylüyor.

Facebook, İngiliz siyasi reklamcılarının kimliklerini doğrulamasını şart koşma planlarını erteliyor, Guardian, şirketin İngiltere ve ABD’deki çalışmalarına yönelik bir başarısızlıktan sonra ortaya çıkarabileceğini açıklayabilir.

Sosyal ağ, “gelecek ay” şartını getirecek, diyor ki, 7 Kasım Çarşamba günü ilk teslim tarihini erteliyor.

Bir Facebook sözcüsü yaptığı açıklamada, “Bazı kişilerin yanlış bilgileri girerek yasal uyarı sistemine girmeye çalıştıklarını ve bu türden bir kötüye kullanımı tespit etmek ve önlemek için inceleme sürecimizi iyileştirmek için çalıştıklarını öğrendik” dedi.

Facebook komitesinin duruşmasına katılmak için Zuckerberg’de baskı büyüyor

“Feragatnamelerin doğruluğunu sağlamak için sürecimizi güçlendirdikten sonra, politik reklam verenleri tanımlamak ve yetkilendirme sürecinden geçmelerini talep etmek için icra sistemlerini uygulamaya koyacağız” dedi.

Facebook, Ekim ayında Birleşik Krallık’taki siyasi reklamcılıkta şeffaflık çalışmalarının ilk aşamasını başlattı ve politik reklam verenlerin konumlarını kanıtlamak için kayıt olmalarına ve belirli reklamlar için kimin ödeme yaptığını açıklayabilecekleri bir gönüllü sistem yaratmalarına olanak tanıdı. yedi yıl boyunca arşivlenecek.

Şirket başlangıçta sistemi 7 Kasım’a kadar zorunlu hale getirmeyi planlamıştı, ancak aradaki zaman zarfında, zarar verici bir dizi öykü, projenin etkinliği konusunda şüpheler uyandırdı.

 

ABD’de, Vice News sistemi her bir ABD senatörü, başkan yardımcısı Mike Pence ve İslam Devleti tarafından ödenen ilanların “ifşa edilmesi” için kullandı. Facebook her türlü açıklamayı onayladı ve reklamlar arşive sağlam girdi.

İngiltere’de, Business Insider, Brexit’e saldıran reklamların, 100 milyondan fazla Facebook kullanıcısının kişisel verilerinin edinilmesinin bu sene başlarında bir skandala yol açan, artık geçersiz bir politik danışman olan Cambridge Analytica tarafından ödenen “ifşa edildiğini” açıkladı.

Cambridge Analytica’yı sergilemek: ‘Yorucu, canlandırıcı ve biraz ürkütücü’

Araştırmacı gazetecilik örgütü ProPublica, politikanın gerçek dünyadaki bir sonucuna dikkat çekti: Aktif olmayan bir şirket olan sosyal ağdaki “Energy4US” a atfedilen bir dizi pro-Trump reklamı. Aslında, ProPublica, Energy4US’un “ExxonMobil, BP, Chevron ve Shell’i içeren bir ticaret birliği olan Amerikan Yakıt ve Petro kimya Sanayicileri için bir cephe gibi görünüyor” diye açıkladı.

Facebook şunları söyledi: “Ekim ayında politik reklam iznimiz ve Reklam Kitaplığımızı duyurduğumuz için yüzlerce kişinin yetkilendirme sürecinden geçtiğini gördük. Yetkili reklam verenler, bu işlemin bir parçası olarak “Kendi tarafından ödenen” yasal uyarı oluşturuyor ve bunları doldurduklarında kendilerini doğru bir şekilde temsil etmelerini istiyoruz. ”

Diğer sosyal ağlar farklı bir yaklaşım benimsiyor. Twitter, örneğin, Amerikan siyasi reklamcılarının reklam için kimin ödeme yaptığını açıklamasını gerektirir, ancak bu açıklamanın bir işveren kaydına bağlı olmasını ve potansiyel olarak kötü niyetli aktörlerin kurgusal kimlikler oluşturma becerilerini sınırlandırmasını gerektirir.

Facebook, İngiltere’nin reklam şeffaflığı kurallarının yürürlüğe koyulmasının son aşaması için yeni bir tarih belirlemeyi reddetti ve Guardian’a şunları söyledi: “Daha yüksek bir koruma düzeyine sahip olabilmek için bu sistemleri bir sonraki ay kullanıma sunmaya devam edeceğiz. Bir sonraki Mayıs yerel seçimlerinden önce yerinde. ” karar vereceklerini açıkladılar.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Hasan ZANBAK Copyright © 2018 - All rights reserved.