Hasan Zanbak

Erkekler doğum sonrası depresyon geçirebilir mi?

08.11.2018
147
Erkekler doğum sonrası depresyon geçirebilir mi?

Yeni bir çalışmanın dörtte birinden fazlası, önemli bir depresyon düzeyi gösterdi – nedenleri nelerdir ve bu konuda ne yapabilirler?

Erkekler hamilelikten veya doğumdan geçmez. Onların hormon seviyeleri yatıştırıcı değildir. Boğaz memeleri yok. Tam olarak bunalmaları gereken şey nedir? İsveç’ten yapılan araştırmaya göre, son 10 yılda, önemli sayıda insanın, babacılığa geçişle uğraştığını gösteren bir araştırma.

Bu son araştırmalar, kaç erkeğin postnatal depresyona yol açtığını ölçmeye çalışmaktadır. Daha önce yapılan çalışmalar erkeklerin% 4 ila% 10’unu bulurken, bu küçük örnekte gönüllü olarak çalışan 447 İsveçli babadan oluşan bu örneklemde, erkeklerin% 28’inin hafif düzeylerin üzerinde olan semptomları vardı. depresyon. Genel olarak,% 4’ünde orta derecede depresyon vardı. Depresyonda olan beş babadan bir tanesinin yarısından fazlası, kendilerine zarar vermeyi düşünmüş olsalar bile, yardım istediler. İngiltere’de kadınlara sıklıkla doğum sonrası depresyon için tarama yapan bir dizi soru sorulduğunda (kadınların% 13’üne kadar), babaların ruh sağlığı nadiren değerlendirilmektedir.

Çözüm
İsveç Üniversitesi’nden psikoloji bölümünden Elisa Üniversitesi’nin baş yazarı Elisa Psouni, hem kadınlarda hem de erkeklerde kullanılan Edinburgh Postnatal Depresyon Ölçeği’nin (EPDS) babalarda depresyonun ortadan kaldırılmasında o kadar doğru olmadığını söylüyor. Araştırmaları babalarda depresyonun daha yüksek olduğunu gösterdi çünkü ajitasyon, öfke, sinirlilik, uzun saatler çalışmak ve çok fazla içme gibi “erkek” depresyon belirtilerini daha fazla yansıtan bir puan ekledi.

Postnatal depresyon, kış veya ilkbahar doğumlarından sonra daha az olasıdır.
Daha fazla oku
Babalardaki depresyon sadece araştırmacıların aradığı için değil, daha yeni babalar mücadele ettiği için yükselebilir. Psouni, babaların annelerin yaptıkları aynı ikilemlerle yüzleştiğine inanıyor – ebeveynliği çalışmayı birleştirmeye çalışmak da dahil. Depresyonda olan babaların sık sık iş sorunları gibi dış baskıları vardı ve eğer eşleri depresyondaysa, kendi depresyon riski ikiye katlandı. Uykusuzluk, ilişkide ikizler ve çatışmalar yaşanabilir.

Depresif bir baba çocuğuna daha az oynayacak ve daha az gülümseyecek. Çocuklar, yedi yaşından itibaren daha iyi refah ölçümleri ve daha fazla davranış problemleri gösteren çalışmalar ile babaların doğum sonrası depresyonundan derinden etkilenmektedir.

Ebeveynlerin ilk yılında bir erkekte sinirlilik ve anksiyetede bir artış fark eden (ilk 12 ay içinde baba depresyonu daha fazla dağılmış) hisseden baba ve akrabalar, akrabalar veya arkadaş olabilirler, babadan doğum sonrası depresyon olasılığını göz önünde bulundurmalıdırlar. .

Bilişsel davranışçı terapi antidepresanlar gibi yardımcı olabilir. Eğer depresyon tanınmadıysa, Psouni, “en korkunç şeylerden biri, bir yıl sonra kendinize yetişmeniz ve gerçekten aşağı ve mücadele ettiğinizin farkına varmanızdır – ve çocuğunuzun hayatının ilk yılı gitti” diyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Hasan ZANBAK Copyright © 2018 - All rights reserved.