Hasan Zanbak

AB, büyük firmalara% 3 dijital vergi uygulama planını gerçekleştirdi.

08.11.2018
706
AB, büyük firmalara% 3 dijital vergi uygulama planını gerçekleştirdi.

Birkaç küçük  devletin muhalefetini açıkladıktan sonra Google, Facebook ve diğer internet şirketlerine vergi koymayı amaçlayan Avrupa Birliğinin Bu planı  artık başarısızlıkla sonuçlanması netleşiyor.

 

AB ülkeleri, daha fazla vergi ödeyen  harç şirketleriyle ürün sahasını düzene sokmak için kullanıcı verisinden veya dijital reklamdan para kazanan büyük internet şirketlerine% 3 vergi indirimi teklifleri üzerinde çalışıyor.

Ancak 28 üye ülkenin oybirliğiyle kabul edilmesi gereken fikir, İrlanda, İsveç ve Danimarka’nın Salı günü eleştirilerini kamuoyuyla paylaştığı için ciddi bir muhalefet oluşmasına neden oldu.

Almanya başlangıçta Fransa ile ortak bir anlaşmada bu fikri desteklemişti, ancak şimdi Paris’te derin bir hayal kırıklığına neden olan teklifleri değerlemdirmek ve geciktirmek istiyor.

Bir grup  ülke kendi ulusal dijital vergileriyle, İspanya ve İngiltere ile yakın zamandaki görüşmelerde ilerliyor.

Başbakan Philip Hammond geçen hafta yaptığı açıklamada, İngiltere’nin 2020 Nisan ayında yürürlüğe girmesi beklenen ve “maliye için 400 milyon sterlin yatırım” beklenen “dar hedefli” bir dijital hizmetler vergisi ile tek başına ülkenin yapmaya hazır olduğunu açıkladı.

Dijital vergiye karşı olan rakipler, Donald Trump’ın Beyaz Sarayının gazabından korkuyor ve bu da AB’nin Amerikan şirketlerine saldırı olarak internet devlerinin “adil vergilendirilmesini” sağlama çabalarını gündeme getiriyor.

Danimarka’nın maliye bakanı Kristian Jensen, verginin “ABD şirketlerine yönelik olarak tasarlandığını” belirterek, tabii ki ABD’nin bir tepkisi olacak ”dedi.

Apple, Facebook ve Google gibi büyük teknoloji firmalarına ev sahipliği yapan İrlanda da buna karşı çıkıyor. “Bu, bize uygulanan bir model olsaydı ne tür bir tepkiye yol açacaktı?” İrlanda maliye bakanı Paschal Donohoe, muhataplarına canlı yayın  tartışma sırasında sordu.

Fransız maliye bakanı Bruno Le Maire, bir AB dijital vergisinin Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü tarafından yürütülen uluslararası bir anlaşma için çaba gösterebileceğini savunuyor.

Paris, Mayıs ayında yapılacak Avrupa seçimlerinden önce bu kadar yüksek profilli bir öneriyi kabul etmemenin, AB’nin önde olduğunu iddia eden Ulusal Miting’in lideri olan Ulusal Rallinin lideri olan Marine Le Pen gibi AB karşıtı popülistlere bir hediye olacağından korkuyor.

Ancak Le Maire, Salı günü yaptığı duyuruda, Fransa’nın OECD’nin kapsamlı bir öneride bulunmasına izin vermek için AB vergisi verilmesini ertelemeyi destekleyeceğini açıkladığında büyük bir insiyatif teklif etti.

Paris, sahnelerin ardında, iki ülkenin 18 aydan uzun bir süre önce inisiyatif almasına karar verdikten sonra, Berlin’in AB’nin geleceğine dair bir Fransız-Alman vizyonu olan Meseburg deklarasyonunda Haziran ayında tekrar teyit etmesi fikrini kararlaştırdı. Raporda, iki ülkenin “2018 yılı sonuna kadar adil bir dijital vergilendirme konulu bir AB anlaşması” hedefleneceği belirtildi.

Fransız hükümeti, ABD’nin tepkisinin Almanya’nın Washington’daki en yakın müttefiki olarak görülen İngiliz bile olsa dijital bir vergi teklif edebileceği bir düşüncesi olmadığını ileri sürmek için ABD’nin tepkisinin ertelenmesi için bir neden olduğuna inanmıyor.

Le Maire, Aralık ayında bir anlaşma yapmayı umut ediyor, ancak diğer üye ülkelerden gelen müdahaleler, uzun bir düzenin olduğunu gösteriyor.

İsveç’in ekonomi bakanı Magdalena Andersson, ülkesinin teklifi destekleyemediğini söyledi. “İsveç’te bu konuda başka bir fikri olan hiçbir devlet  görmüyorum.”

Toplantıya başkanlık eden Avusturya’nın maliye bakanı Hartwig Löger, ülkelerin teknik veya politik itirazlarının olup olmadığı konusunda daha fazla açıklığa ihtiyaç olduğunu savunarak, bölünmelere cesur bir bakış attılar. “Avrupa için uyumlu bir çözüm bulma motivasyonu var” dedi. “Şimdi bile 11 ülkemiz var – yakında dijital vergilendirme konusunda ulusal bireysel çözümlere sahip olan İspanya ile 12 olacak.” diyerek toplantıyı sonlandırdı.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 6 YORUM
 1. karl london dedi ki:

  I’m very glad to peer your post.
  Thanks a lot I am waiting for your shares about these issues.

  1. hasan dedi ki:

   Of course if you write me your e-mail address I can contact you.

 2. ocean king dedi ki:

  Remarkable issues here. I’m very glad to peer your post.
  Thanks a lot and I am looking ahead to contact you.

  Will you kindly drop me a mail?

  1. hasan dedi ki:

   okey send me your mail adress

 3. joker kolme dedi ki:

  As obtain see, it is not tough to learn how you can build a subscriber list.
  DLGuard is a good example for such use. Getting a physical exercise gives you an identical effect as yoga.I don’t fully understand if google has actually given a date for this work.

  1. hasan dedi ki:

   Thank you for your good wishes.

Hasan ZANBAK Copyright © 2018 - All rights reserved.